Borówka polskim hitem eksportowym

Borówka wysoka pochodząca z polskich gospodarstw jest owocem, który w ostatnich latach szturmem zdobywa kolejne rynki. Polska natomiast wyrasta na jednego ze światowych liderów w jej uprawie.
Borówka – najwięksi producenci
Borówka od kilku lat uznawana jest za jeden z głównych towarów eksportowych chilijskiego rynku owoców miękkich. Rolnicy z tego południowoamerykańskiego państwa sprzedają poza granice swojego kraju około 120 tysięcy ton swoich zbiorów. Chilijski klimat – zarówno pod względem temperatur jak i wilgotności – doskonale odpowiada temu typowi uprawy. Tamtejsi rolnicy przodują także w produkcji ekologicznej odmiany, eksportując jej ponad 20 tysięcy ton rocznie. Wysokie miejsca w globalnej podaży zajmują tu także Amerykanie, Kolumbijczycy, Peruwiańczycy czy Meksykanie.
Borówka w Polsce – produkcja i eksport
Polska jest siódmym największym światowym eksporterem borówki na świecie, a nasi rolnicy sprzedają za granicę przeszło 20 tysięcy ton owoców w sezonie. Niemal 90% krajowych upraw przeznacza się na eksport, a nasze zbiory uchodzą za jedne z najlepszych jakościowo na świecie. Krajowy eksport cechuje też znaczna dywersyfikacja kierunków. Polacy dostarczają swoje zbiory do 25 państw umiejscowionych na 4 kontynentach.
Borówka w Polsce – areał
Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej szacuje, że borówka uprawiana jest w Polsce na 11 tysiącach hektarów. Jest to powierzchnia, która świadczy o znacznym rozwoju tego sektora, gdyż wzrost względem roku 2018 wynosi tu aż 9%. W ostatnich pięciu latach powierzchnia upraw w Polsce wzrosła jednak aż o 65%, co daje najwyższą dynamikę w Europie. Plantacje tej rośliny obecne są w Polsce od niemal pół wieku, co sprawia, że wciąż musimy nadrabiać dystans dzielący nas od dostawców z Ameryki północnej, gdzie pierwszych nasadzeń dokonano ponad wiek temu.
Borówka w Polsce – uprzywilejowana pozycja eksportowa
Borówka dostarczana przez największych światowych producentów w znacznej mierze eksportowana jest do krajów z nimi sąsiadujących lub przeznaczona jest do konsumpcji na rynku wewnętrznym. Stawia to w uprzywilejowanej pozycji nasz kraj, którego głównymi odbiorcami pozostają państwa członkowskie Starego Kontynentu.
Borówka w krajach Europy
Najważniejszym europejskim dostawcą od lat pozostają Hiszpanie. Poza Polską borówka na stałe zakorzeniła się także na rolniczej mapie Bałkanów. Silnymi konkurentami naszych gospodarzy stali się Serbowie, Rumuni i Chorwaci. Tamtejsze rządy dotują powstawanie nowych nasadzeń. Przewagą krajów bałkańskich jest także cieplejszy niż w Polsce klimat, który skrupulatnie wykorzystują rolnicy. Dodatkową przewagą wynikającą wprost z warunków pogodowych jest możliwość dokonania wcześniejszych zbiorów. Wysoki wzrost powierzchni upraw zanotowali także Ukraińcy, którzy mogą pochwalić się 2,5 tys. hektarów przeznaczonych pod plantacje. Co ciekawe ukraińskie zbiory trafiają także na wschód naszego kraju, wygrywając konkurencję z droższym towarem pochodzącym znad Wisły.
Borówka – najwięksi konsumenci w Europie
Borówka jako część jadłospisu największą popularnością cieszy się w Wielkiej Brytanii. Brytyjczycy spożywają średnio około 0,86 kg rocznie. Stwarza to niemały problem dla krajowych dostawców, którzy będą musieli podołać nowym obostrzeniom związanym z Brexitem. Już dziś zaobserwować można zmianę kierunków eksportu. Polskie dostawy zaczęły bowiem trafiać do Skandynawii czy na półwysep bałkański. Drugim największym konsumentem i zarazem jednym z czołowych odbiorców tych owoców pochodzących z Polski są Niemcy.
Borówka i problemy z pracownikami
Rynku borówki w ostatnich latach dotknął problem, z którym mierzyć musi się w zasadzie cały sektor sadowniczy. Mowa oczywiście o braku rąk do pracy. Zwiększona podaż owoców implikuje zwyżkę zapotrzebowania na pracowników najemnych. Jeszcze kilka lat temu nisza ta była szczelnie wypełniania przez ukraińskich robotników. Sytuację utrudnia także uszczelnienie prawa dotyczącego sezonowego zatrudniania pracowników spoza Unii Europejskiej.
IERiGŻ/jp/redkacja/fot. Pixabay