Talk icon

Informacje

08-06-2020

Autor: Alicja Ostrowska

Gruźlica drobiu – uważaj na dzikie zwierzęta

Gruźlica drobiu

Gruźlica to choroba zakaźna, która jak większość wywodzi się z barku utrzymania podstawowych zasad higieny w kurnikach. Jest popularna na całym świecie, nie tylko u ptaków, ale również i ssaków. Należy pamiętać, że choroba ta należy do grupy zoonoz i należy niezwłocznie zgłosić jej pojawienie się w stadzie.

Gruźlica – charakterystyka i objawy

Choroba ta atakuję wszystkie gatunki ptaków i charakteryzuje się bardzo długim okresem inkubacji – od 2 do 8 tygodni. Drogą zakażenia jest układ pokarmowy, natomiast źródłem jest zainfekowany kał, który wydzielają zarażone zwierzęta, a następnie przedostaje się on do wody, paszy i ściółki, będąc najlepszym sposobem na przeniesienie bakterii na zdrowe osobniki stada. Gruźlica, u zarażonych zwierząt, objawią się osłabieniem, pogorszeniem ogólnej kondycji i aktywności. Problemy zainfekowanego układu pokarmowego przejawiają się w biegunce. Ponadto ptactwo zaczyna kuleć, a dzwonki i grzebienie racą kolor.

Pilne! Pobili, uderzali maczetą, uwięzili w rozgrzanej beczce – masakra na ogródkach działkowych! Dla zabawy?

Gruźlica – zapobieganie i leczenie

Choroba ta wywoływana jest przez prątki typ ptasiego, które występują w postaci pałeczek lub ziarnka w różnych wielkościach. Szybkość i łatwość przedostawania się prątków do organizmów innych zwierząt wpływa na łatwy rozwój choroby. Prątki utrzymują się nawet do kilkunastu miesięcy w ziemi, ponieważ są odporne na wysoką i niską temperaturę oraz dużą ilość światła. Naukowcy podają, że prątki gruźlicy potrafią wytrzymać w temperaturze od -5 oC, natomiast w 80 oC ich żywotność wynosi 5 minut.

Gruźlica – zapobieganie i leczenie

Podstawowym sposobem na zapobiegania pojawieniu się choroby w stadziegruzlica drobiu 2 jest utrzymanie porządku i zasad higieny oraz dezynfekcji w ich kurniku oraz w wodzie i paszy, które są im podawane. Aby gruźlica nie została wykryta u naszych zwierząt należy zabezpieczyć fermę przed dzikimi zwierzętami. Dobrą profilaktyka jest również hodowanie w jednym pomieszczeniu zwierząt w podobnym wieku.

Ze względu na długi okres inkubacji leczenie farmaceutykami jest bardzo trudne. Jeżeli wykryjemy w stadzie chorego osobnika należy natychmiast odizolować go od reszty i przeprowadzić wnikliwą analizę sytuacji zdrowotnej pozostałych zwierząt. Po przeprowadzeniu tuberkulinizacji jesteśmy w stanie ocenić, czy całe stado jest zarażone, czy wyłącznie pojedyncze przypadki. Gruźlica należy do chorób zoonoz i należy jej pojawienie się w hodowli niezwłocznie zgłosić. Aby uchronić drób przed zakażeniem najlepiej jest zastosować szczepienia profilaktyczne, które podaje się wraz z wodą pitną.

bazanty.pl/

swiatrolnika.info 2023