Talk icon

Informacje

24-11-2020

Autor: Sebastian Wroniewski

Grypa ptaków atakuje drób w państwach UE! Coraz bliżej Polski!

Grypa ptaków

Główny Lekarz Weterynarii poinformował o potwierdzeniu kolejnych w 2020 r. ognisk i przypadków wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) u drobiu oraz dzikich ptaków w państwach członkowskich Unii Europejskiej. Grypa ptaków nie została jeszcze wykryta w Polsce, ale jest już u naszych zachodnich sąsiadów. Dane dotyczące sytuacji epizootycznej w poszczególnych państwach członkowskich w sezonie jesiennym bieżącego roku, czyli od początku października do 19 listopada 2020 r. 

Grypa ptaków coraz bliżej

Grypa ptaków została wykryta w Belgii i Irlandii. Tutaj choroba zaatakowała dzikie ptaki i wykryto po 3 przypadki w obu krajach. Wirus odnotowano również w Danii, gdzie wykryto aż 16 przypadków u dzikich ptaków i 1 ognisko wśród drobiu domowego. Grypa została wykryta również we Francji oraz Szwecji, gdzie zaatakowała po jednej hodowli drobiu.

W Wielkiej Brytanii wykryto 6 przypadków wśród dzikich ptaków oraz 2 ogniska u drobiu domowego. Najpoważniejsza sytuacja jest jednak w Niderlandach oraz Niemczech. W Niderlandach wykryto aż 41 przypadków choroby u dzikich ptaków, 4 ogniska u drobiu oraz 5 pozostałych zakażeń. Grypa ptaków dotarła również do Niemiec. Tam wykryto aż 210 przypadków zakażeń u dzikich ptaków i 10 ognisk wirusa u drobiu. Tak duża liczba zakażeń u naszych zachodnich sąsiadów powinna postawić polskich hodowców drobiu w stan gotowości.

Ogniska stwierdzono bowiem zarówno w gospodarstwach komercyjnych jak i u drobiu przydomowego. W przypadku ptaków dzikich grypa ptaków stwierdzana jest główne u ptactwa wodnego (blaszkodziobe i siewkowe) oraz u ptaków drapieżnych (sokołowe). Należy mieć na uwadze, że niektóre z przypadków stwierdzonych u dzikich ptaków znalezionych w Niemczech znajdowało się w bliskiej odległości od polskiej granicy. Wśród stwierdzonych podtypów dominuje podtyp H5N8, jednakże potwierdzono też zakażenia podtypami H5N5 i H5N1 wirusa.

Producenci wieprzowiny apelują o pilne wsparcie dla sektora!

Grypa ptaków zagrożeniem dla polskiego drobiu

Region zachodniej Rosji i Kazachstanu jest znanym Grypa ptakowjesiennym szklakiem, po którym do Europy przemieszcza się ptactwo wodne, co zwiększa ryzyko pojawienia się ognisk choroby w krajach Unii Europejskiej. W sierpniu i we wrześniu na terenach Kazachstanu stwierdzono 7 ognisk choroby HPAI u drobiu i ok. 90 przypadków u dzikiego ptactwa. Natomiast w Rosji grypa ptaków została zdiagnozowana w postaci aż 46 ognisk chorobowych u drobiu oraz w 8 przypadkach u dzikich ptaków – głównie u kaczek i łabędzi. Z ustaleń EURL w Padwie wynika, że kiedy w 2005 i w 2016 roku wykryto HPAI w Rosji – w niedługim czasie choroba rozprzestrzeniała się na tereny północnej i wschodniej Europy.

Grypa ptaków jest realnym zagrożeniem dla polskich hodowli drobiu, dlatego też Główny Lekarz Weterynarii rekomenduje hodowcom podjęcie wszelkich możliwych działań, które wzmocnią bioasekuracji w stadach. W sytuacji, w której w stadzie zaobserwuje się zwiększoną śmiertelność, spadek pobierania wody i paszy, nagły spadek nieśności, objawy nerwowe (skręty szyi, drgawki, paraliż skrzydeł i nóg), czy inne niepokojące objawy ptactwa – właściciel drobiu zobowiązany jest do niezwłocznego powiadomienia o tym fakcie powiatowego lekarza weterynarii lub podmiotu, który świadczy usługi z zakresu medycyny weterynaryjnej.

wetgiw.gov.pl/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023