Talk icon

Informacje

18-02-2021

Autor: Polska Agencja Prasowa

Blokowanie inwestycji – rząd za większym udziałem NGO w wydawaniu decyzji środowiskowych

blokowanie inwestycji

Rząd poparł we wtorek przepisy przewidujące zapewnienie organizacjom ekologicznym dostępu do wymiaru sprawiedliwości przy inwestycjach mogących znacząco oddziaływać na środowisko czy możliwość wnioskowania o czasowe wstrzymanie takiej inwestycji. Blokowanie inwestycji będzie znacznie łatwiejsze, na czym stracą przede wszystkim rolnicy.

Blokowanie inwestycji będzie teraz jeszcze łatwiejsze?

CIR poinformował, że rząd przyjął we wtorek projekt noweli ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko i niektórych innych ustaw. Projekt został przygotowany przez resort klimatu i środowiska.

"Projekt dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej. Chodzi o dostęp tzw. zainteresowanej społeczności do wymiaru sprawiedliwości w sprawach związanych ze środowiskiem. W tym celu zwiększono uprawnienia przysługujące stronom postępowania i organizacjom ekologicznym w procesie inwestycyjnym" – wyjaśniono w komunikacie.

W uzasadnieniu projektu wskazano, że nowe przepisy to pokłosie tzw. uzasadnionej opinii Komisji Europejskiej z marca 2019 r. ws. niezgodności polskich przepisów z prawem europejskim dotyczącym udziału społeczeństwa w postępowaniach dot. inwestycji mogących znacząco oddziaływać na środowisko.

CIR poinformował, że przyszła nowela – zgodnie z unijnymi wymaganiami – zapewnia dostęp organizacjom ekologicznym do wymiaru sprawiedliwości, jeśli chodzi o proces inwestycyjny prowadzony dla przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko.

Blokowanie inwestycji – organizacje antyhodowlane będą miały większe mozliwości

Projekt rozszerza też uprawnienia stron postępowania i organizacji ekologicznych dotyczące decyzji środowiskowej oraz decyzji następczych, tj. decyzji inwestycyjnych, do których wymagane jest uzyskanie decyzji środowiskowej.
CIR dodało, że zgodnie z przyjętym projektem organizacje ekologiczne i strony postępowania – na etapie postępowania odwoławczego od decyzji środowiskowej – będą mogły wnioskować o zastosowanie środków tymczasowych wraz z możliwością złożenia skargi do sądu.

"Ponadto organizacje ekologiczne i strony postępowania – na etapie postępowania sądowego – będą mogły wnioskować o zastosowanie środków tymczasowych dotyczących decyzji środowiskowej zaskarżonej do sądu" – podkreślono.blokowanie inwestycji 2

CIR dodało, że w projekcie znalazły się również rozwiązania, które zapewnią stronom postępowania w sprawie wydania decyzji środowiskowych oraz organizacjom ekologicznym – na określonych warunkach – prawo do wnoszenia odwołań od decyzji inwestycyjnych, a w następnej kolejności – skarg ze względu na ich niezgodność z decyzją środowiskową do wojewódzkich sądów administracyjnych.

Blokowanie inwestycji – Polska liderem pod względem liczy przeprowadzonych blokad przez organizacje antyhodowlane

W komunikacie poinformowano ponadto, że nowe przepisy "będą miały zastosowanie bez względu na przepisy poszczególnych ustaw – w tym specustaw – dotyczących wydawania i skarżenia zezwoleń inwestycyjnych".
"Aby zapewnić skuteczną procedurę odwoławczą przed sądem administracyjnym, zminimalizowano ograniczenia w dostępie do tej procedury obecne w specustawach. Dotyczy to zarówno etapu wydawania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach danej inwestycji, jak i samego zezwolenia na inwestycję" – wyjaśniono.

CIR wskazało również, że projekt przewiduje wprowadzenie zmian dotyczących ograniczeń istniejących w specustawach, jeśli chodzi o możliwości stwierdzania nieważności decyzji inwestycyjnych.
Od czasu naszego wejścia do Unii Europejskiej Polska zajmuje niechlubną pozycję lidera pod względem liczby przeprowadzonych blokad inwestycji w całej Wspólnocie. Planowane zmiany w prawie mogą doprowadzić do paraliżu inwestycyjnego, który zdestabilizuje krajowy system rolny.

Czytaj także: Papaje – przegląd aktualnej sytuacji na europejskich rynkach

PAP/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023