Błękitna belgijska – belgijska rasa bydła o dwukierunkowej użyteczności

Błękitna belgijska powstała w wyniku krzyżowania wielu ras bydła, lecz dominującą była rasa shorthorn. Bydło charakteryzuje się błękitnym umaszczeniem, lecz niektóre osobniki mogą być błękitno-białe, białe, czasem nawet czarne. Dzisiejsze osobniki posiadają gen dereszowatej maści, który odpowiada za białe umaszczenie u homozygotycznych zwierząt i niebieskie i heterozygotycznych.
Błękitna belgijska – rasa zdolna do przystosowania się niemal w każdych warunkach
Rasa charakteryzuje się wysoką zdolnością przystosowawczą do różnych warunków klimatycznych – dlatego też występuje w wielu regionach geograficznych. Osobniki cechują się dobrym wykorzystaniem paszy przy obfitym żywieniu. Błękitna belgijska odznacza się dość łagodnym temperamentem. Rasa pochodzi od bydła, które hodowano zarówno na mleko, jak i na mięso, użytkowość mleczna żeńskich osobników jest bardzo wysoka, co powoduje również doskonałe wyniki odchowu cieląt.
Czytaj także: Produkcja wołowiny – gwałtowny spadek we Włoszech
Cechy charakterystyczne bydła, a rasa błękitna belgijska
Masa ciała buhajów wynosi najczęściej od 1100 do 1200 kg przy wysokości w kłębie około 150 cm. Krowy zazwyczaj osiągają wagę na poziomie 700-900 kg przy wzroście 138-145 cm. Osobniki charakteryzują się wybitnym umięśnieniem z wyraźnie zaznaczoną hipertrofią mięśni. Najbardziej rozwinięty jest kark i grzbiet oraz zadnia część, którą wyróżnia podwójna pośladkowość. Błękitna belgijska mimo swojego potężnego umięśnienia posiada delikatny kościec, szlachetną głowę i cienką skórę. Umaszczenie zwierząt zazwyczaj jest błękitne, czasem białe lub całkowicie czarne.
Błękitna belgijska – mięso i niskiej zawartości tłuszczu i wysokiej jakości
Rasa błękitna belgijska późno dojrzewa – pierwsze wycielenia mają miejsce głównie w 32 miesiącu życia zwierzęcia. Masa cieląt przy urodzeniu najczęściej wynosi ok. 48 kg dla buhajków i ok. 44 kg dla cieliczek. Mięso charakteryzuje się niską zawartością tłuszczu, wysoką jakością i dużą przydatnością kulinarną, a tusze uzyskują najwyższe oceny w klasyfikacji EUROP. Wydajność rzeźna buhajków oscyluje wokół 67%, zaś krów – 63%. Buhaje często krzyżuje się z krowami innych ras zarówno mięsnych, jak i mlecznych ze względu na to, że mieszańce znacznie szybciej rosną, osiągają dużo lepszą wydajność rzeźną i lepiej wykorzystują pokarm, a ich tusze są wyraźnie mniej otłuszczone.
cbr.gov.pl, bydlo.com.pl