Talk icon

Informacje

02-08-2020

Autor: Alicja Ostrowska

Bizon – zwierzę z Ameryki, które znalazło swoje miejsce w Polsce

Bizon

Bizon jest dużym ssakiem wołowatym, który charakteryzuje się szeroką, krótką głową i szyją oraz wysokim kłębem. Rodzaj obejmuje gatunki, które żyją współcześnie i określa się je jako grupa bisontina – bizon amerykański i żubr europejski.

Bizon, a siedliska, które zasiedla gatunek w regionie pochodzenia

Bizon rozpoczął swój historyczny zasięg na południu Ameryki Północnej na suchych zbiorowiskach trawiastych, które znajdowały się w okolicach północnego Meksyku i rozpościerały się aż do lasów borealnych alaski i Kanady. Obecnie gatunek bizona zajmuje około 1% oryginalnego areału, a jego przestrzenne rozmieszczenie jest bezpośrednio uzależnione od dostępu do nisko położonych siedlisk, które zapewniają pokarm w czasie zimy oraz szerokie połacie trawiastych siedlisk wilgotnych. Zwierzę preferuje siedliska otwarte typu preriowego, jednak w zależności od warunków klimatycznych i danego sezonu mogą bytować również na siedliskach polno-leśnych, a niekiedy nawet i na zwartych drzewostanach.

Czytaj także: Alkohol dla świń? Pomysł japońskich naukowców działa!

Bizon – zastosowanie gospodarcze

bizonW dzisiejszych czasach znaczna większość, bo aż 96% zwierząt w Ameryce Północnej utrzymuje się w niewoli w hodowli fermowej – głównie w celu produkcji mięsa. Najczęściej są to zwierzęta, które są skrzyżowane z bydłem. Fermy bizonów istnieją także we Francji, Belgii i Niemczech, a nawet w Rumunii i Rosji. Bizon w Polsce dopiero rozpoczyna swoją hodowlaną przygodę. Polskie hodowle utrzymują zwierzęta głównie w celach pokazowych i docelowo do produkcji mięsa oraz produktów pochodnych.

Bizon – historia wprowadzenia do środowiska przyrodniczego w Polsce

Bizon do Polski sprowadzony został w 1934 roku, a hodowano go głównie w Białowieży. Po wojnie pojedyncze osobniki sprowadzano do poszczególnych ogrodów zoologicznych. W 2001 roku przywieziono 22 sztuki gatunku do hodowli w Kurozwękach w województwie świętokrzyskim, a w 2005 roku – z Niemiec 19 zwierząt do Zielnowa w zachodniopomorskiem. W województwie warmińsko-mazurskim w Kwitajnach Wielkich sprowadzono w 2005 roku stado liczące 53 bizonów, pochodzących z Danii, a w 2007 roku 30 dodatkowych osobników z Belgii. W szczytowym momencie utrzymywano tam około 320 osobników. Dodatkowo bizony jako pojedyncze osobniki lub pary przebywają również w ogrodach zoologicznych – w Katowicach, Poznaniu, Warszawie i Łodzi.

gdos.gov.pl

swiatrolnika.info 2023