Biofortyfikacja odegra kluczową rolę w afrykańskich uprawach?

Podczas imprezy towarzyszącej Cultivate Africa pięciu naukowców z CGIAR usiadło, aby omówić konkretne sposoby, w jaki sposób biofortyfikacja – zwiększanie wartości odżywczej upraw poprzez konwencjonalną hodowlę – może wzmocnić systemy żywienia i żywności, nawet w czasach kryzysu. Wydarzenie, sponsorowane przez Unię Afrykańską (AU), skupiało się na znalezieniu innowacyjnych podejść do budowania partnerstw w celu zwalczania skutków pandemii koronawirusa na systemy żywnościowe w Afryce.
Biofortyfikacja zapewnia dodatkowe pożywienie w miejscu produkcji, poprzez ulepszone odmiany podstawowych upraw
Po wstępnych uwagach Paula Demo, Dyrektora Regionalnego Międzynarodowego Centrum Ziemniaka (CIP) na Afrykę, Donald Mavindidze, Dyrektor Regionalny HarvestPlus na Afrykę, przedstawił technologię biofortyfikacji. Powiedział słuchaczom, że biofortyfikacja zapewnia dodatkowe pożywienie w miejscu produkcji, poprzez ulepszone odmiany podstawowych upraw z „wbudowanymi” niezbędnymi mikroelementami.
Ponieważ rolnicy oszczędzają nasiona z każdego zbioru, aby zasadzić je w następnym sezonie wegetacyjnym, biofortyfikacja zapewnia lepsze odżywianie z jednego cyklu wzrostu do drugiego, ponieważ każdy zbiór dostarcza niezbędnych witamin i minerałów bez kosztów dystrybucji suplementów lub wzbogaconej żywności.
Ta jakość jest szczególnie ważna podczas pandemii, ponieważ podczas kryzysów, takich jak koronawirusowy, wrażliwe społeczności domyślnie wybierają podstawowe i wygodne jedzenie o niespełniającej normach wartości odżywczej. Dzięki biofortyfikacji nadal konsumują cenne witaminy
– powiedział Mavindidze
Przechodząc od ogółu do szczegółu, Joyce Maru, koordynator programu Global Sweetpotato Program CIP, podkreśliła potencjał ziemniaków i batatów w trudnych sytuacjach. Cytując ostatnie przykłady klęsk żywiołowych w Etiopii i Mozambiku, Maru powiedział, że zdolność batatów do szybkiego dojrzewania i dobrego wzrostu w trudnych warunkach glebowych i pogodowych sprawia, że jest to nieoceniona roślina do reagowania na kryzys.
Czytaj też: Nawożenie zbóż jarych – wystrzegaj się tych 4 nawyków i błędów!
Biofortyfikacja w roślinach przynosi oszczędności kosztów, które pomagają utrzymać zubożałe rodziny
Z drugiej strony fasola biofortyfikowana żelazem nie tylko zmniejsza anemię, ale także daje wyjątkowe możliwości generowania dochodu w całym łańcuchu wartości – od rolników przez rynek po konsumenta. Jean Claude Rubyogo, specjalista ds. Systemów nasiennych w Alliance of Bioversity i CIAT, powiedział, że biofortyfikacja w roślinach przynosi oszczędności kosztów, które pomagają utrzymać zubożałe rodziny, które nie mogą pracować podczas pandemii koronawirusa lub w następstwie klęsk żywiołowych.
Żywność pochodzenia zwierzęcego jest również niezbędna, jak zauważyła Florence Mutua, naukowiec z International Livestock Research Institute. Mutua opisał rolę żywieniową, jaką łańcuchy wartości zwierząt gospodarskich mogą odgrywać w dostarczaniu ważnych składników odżywczych (takich jak żelazo, wapń i B12) podczas kryzysów oraz w formach dostępnych dla organizmu. Zauważyła również, że produkty muszą być bezpieczne, aby zapewnić lepsze wyniki zdrowotne i żywieniowe.
Panel zaangażował się w ożywioną dyskusję przy okrągłym stole, którą prowadziła Liz Ogutu, urzędniczka ds. Polityki i rzecznictwa w HarvestPlus. Poprosiła panel o zidentyfikowanie pomysłów i działań, które mogłyby „przesunąć dźwignię” w Afryce, aby biofortyfikacja była dostępne i przystępne cenowo dla wszystkich Afrykańczyków. Panel jednogłośnie poparł potrzebę ulepszenia standardów i wytycznych dotyczących jakości nasion we wszystkich 55 stanach UA. Uzgodnili, że ten krok powinien stanowić część większej platformy koordynacyjnej w UA, aby wdrożyć ramy umożliwiające udostępnianie badań, wskaźników i metod biofortyfikacji.
agrimaroc.ma/fot.Wikimedia