Talk icon

Informacje

11-08-2020

Autor: Sebastian Wroniewski

Cukier – eksperci przewidują niedobory w najbliższych 3 latach

Cukier

Cukier i sytuacja cenowa w ​​2019 roku była głównym powodem zmniejszenia powierzchni zasiewów buraków cukrowych. Sytuacja z wartością tego produktu na rynku światowym jest niejednoznaczna. O ile rok 2019 był okresem spadających cen cukru i charakteryzował się znaczną nadwyżką cukru na świecie, to sezon 2020/21 ma inne perspektywy.

Cukier – zawirowania na światowych rynkach i możliwe niedobory

Cena kontraktów terminowych na cukier w Nowym Jorku w 2020 roku wyniosła 328 USD/t, co jest najwyższym wynikiem od dwóch lat. Wynika to z faktu, że ze względu na spadające notowania głównych surowców (w związku z pandemią) inwestorzy zdecydowali się zainwestować w cukier.

Ograniczenie produkcji tego produktu w wielu krajach doprowadziło do pewnego niedoboru cukru na świecie w sezonie 2019/20. W roku 2019/20 eksport cukru z Ukrainy znacznie się zmniejszył.

Jednocześnie zwiększenie produkcji w Rosji do 7,3 miliona ton wywiera presję na światowy rynek. Nie należy zapominać, że współczesna moda na zdrową dietę polega na wyłączaniu z diety cukru. To z kolei może również wpłynąć na zmniejszenie popytu.

Jednak podczas gdy światowi eksperci przewidują niedobór cukru w ​​ciągu najbliższych trzech lat, widzimy aktywne inwestycje w ten produkt i rosnące ceny.

Czytaj też: Maliny – cała partia została zniszczona po wykryciu bakterii Listeria

Cukier – prognoza produkcji w UE na 2020/21 zbliżona do obecnego roku

Szacuje się, że obszar buraków cukrowychCukier 023 w UE skurczy się o blisko 2% w sezonie 2020/21, osiągając 1,5 miliona ha. Sucha pogoda w pierwszej połowie wiosny doprowadziła do nierównomiernego wschodu buraków cukrowych. Wydaje się jednak, że późniejsze opady deszczu miały na razie ograniczony wpływ na plony. Wczesne szacunki plonów buraków przewidywane są na 73 t/ha (+1% rok do roku i równe średniej z 5 lat).

Prognozuje się, że produkcja buraków cukrowych w UE w 2020/21 wyniesie około 110 milionów ton, podobnie jak w roku poprzednim. Cukier i jego produkcja może osiągnąć podobny poziom jak w bieżącym roku gospodarczym, około 16 milionów ton.

Oczekuje się, że światowa produkcja w 2020/21 poprawi się po niskiej produkcji w bieżącym roku gospodarczym, z większym udziałem brazylijskiej trzciny przeznaczonej do produkcji cukru zamiast etanolu z powodu spadku cen ropy naftowej.

agronews.ua/fot.Pixabay

swiatrolnika.info 2023