Talk icon

Informacje

13-09-2020

Autor: Alicja Ostrowska

Ewidencja zabiegów ochrony roślin, a obowiązek rolników

Ewidencja zabiegów ochrony roślin

Ewidencja zabiegów ochrony roślin musi być prowadzona systematycznie i przechowywana przez 2 lata przez rolników stosujących środki ochrony roślin. Forma oraz wersja prowadzonej dokumentacji jest dowolna, jednakże elementy i wiadomości jakie musi zawierać są ściśle określone. Brak ewidencji skutkować może karą pieniężną. 

Ewidencja zabiegów ochrony roślin – kiedy należy ją prowadzić?

Dokumentacja wśród rolników odkładana jest zawsze „na później”. Ze względu na bardzo wyczerpującą pracę w gospodarstwie oraz absorbujące codzienne zadania czasu na wypełniania ewidencji jest bardzo mało. Jednakże rolnicy stosujący środki ochrony roślin powinny pamiętać o trzech kluczowych kwestiach: możliwość wylegitymowania się aktualnymi przeglądami urządzeń służących do wykonywania oprysków, osoba stosująca środki ochrony roślin powinna posiadać szkolenie operatora, ostatnie, to ewidencja zabiegów ochrony roślin, którą prowadzić należy systematycznie oraz przechowywać przez okres 2 lat. Szkolenie ważne jest przez 5 lat od jego wykonania i cechuje się obowiązkiem odnawiania. Taki sam okres czasu ważne są atesty dla nowych maszyn opryskowych, natomiast kolejne przeglądy otrzymują prawo do dopuszczenia do użytkowania jedynie na 3 lat i należy je powtarzać.

Czytaj także: Nielegalne środki ochrony roślin przechwycone! KAS udaremniła próbę przemytu! Winny Ukrainiec

Ewidencja zabiegów ochrony roślin – obowiązek prowadzenia, kontrola i sankcje

Ewidencja zabiegów ochrony roślin opryskEwidencja ta prowadzona powinna być na bieżącą, a otrzymywane z niej wyniki przechowywane przez 2 lata. Obowiązek ten kontrolują trzy uprawnione instytucje: Inspekcja Pracy, Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa, a także Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Każdy z tych organów może pociągnąć do odpowiedzialności rolników, który nie przestrzegają narzuconych na nich obowiązków. Najmniejsze kary nałożyć może PIORiN, a mianowicie od 50 zł do 500 zł mandatu.

ARiMR wystawia sankcję grzywny w postaci procentów od całych dofinansowań bezpośrednich. Ewidencja zabiegów ochrony roślin może być prowadzona w dowolnej formie, najważniejsze by była uzupełniana systematycznie i zawierała następujące wiadomości: nazwa uprawianej rośliny, powierzchnia, na której wykonano zabieg ochrony roślin, ogólny wymiar gospodarstwa, terminy wykonania oprysków, numer pola oraz dokładna nazwa zastosowanego środka ochrony roślin i do zwalczania szkodników magazynowych w tym formulacja oraz dawka. Od niedawna obowiązuje również dodanie do ewidencji przyczynę zastosowania środków oraz rodzaj zniszczonego agrofaga. Do owej dokumentacji należy dołączyć faktury za zakupione i użyte środki.

arimr.gov.pl

swiatrolnika.info 2023