Talk icon

Informacje

12-09-2020

Autor: Alicja Ostrowska

Bezpieczeństwo na wsi – dzieci wymagają szczególnej ostrożności

Bezpieczeństwo na wsi

W gospodarstwie rolnym zazwyczaj wiele się dzieje, ponieważ najczęściej jest zarówno miejscem pracy, jak i domem. Z tego też względu bezpieczeństwo na wsi powinno być dla każdego rolnika priorytetem, w szczególności gdy posiada się dzieci. Warto więc przestrzegać podstawowych zasad ostrożności.

Bezpieczeństwo na wsi, a maszyny rolnicze

Maszyny i urządzenia są niezbędne w gospodarstwie rolnym – dzięki nim praca staje się łatwiejsza i o wiele bardziej wydajna. W trosce o zdrowie i bezpieczeństwo na wsi dzieci nie powinno się pozwalać im przebywać w pobliżu pracujących pojazdów i maszyn rolniczych, ponieważ operator może ich nie zauważyć i przypadkowo potrącić lub przejechać. Dzieci nie powinny wchodzić do kabin ciągników i innych maszyn, nawet wówczas gdy są nieuruchomione, ze względu na to, że mogą je przypadkowo włączyć. Nie powinno się też dopuszczać nieletnich do kosiarek, kopaczek i rozrzutników obornika – podczas pracy maszyny czasem wyrzucają kamienie i inne przedmioty na duże odległości. Bezpieczeństwo na wsi to również nie pozwalanie dzieciom na jeżdżenie na błotnikach, zaczepach, dyszlach i pomostach maszyn oraz uruchomiania i obsługiwania pilarek tarczowych lub łańcuchowych oraz pomagania podczas cięcia drewna. Należy pamiętać, że każdy kontakt z tarczą czy łańcuchem piły może spowodować odcięcie palców lub dłoni.

Czytaj także: Odpady komunalne coraz droższe! Gdzie płaci się najwięcej? Gdzie najmniej?

Niebezpieczne miejsca w gospodarstwie, a bezpieczeństwo na wsi

Bezpieczeństwo na wsiW gospodarstwie jest wiele szczególnie niebezpiecznych miejsc, do których dzieci nie powinny mieć dostępu, w szczególności bez obecności osoby dorosłej. Do takich miejsc należą przede wszystkim wszelkie otwory w ziemi, szamba, zbiorniki na gnojówkę i gnojowicę, otwarte wykopy, nieprzykryte studnie czy kanały. Dachy, silosy, rusztowania, stare lub źle zabezpieczone schody, wejścia na poddasze i wszelkie podwyższenia również stwarzają wyższe prawdopodobieństwo zrobienia sobie krzywdy. Bezpieczeństwo na wsi wymaga zabezpieczenia magazynów i pomieszczeń, w których znajdują się substancje chemiczne i środki ochrony roślin.

Bezpieczeństwo na wsi, a zwierzęta gospodarskie

Zwierzęta gospodarskie ze względu na swoją wagę, rozmiary i siłę mogą wyrządzić krzywdę nawet nieumyślnie. Nadepnięcie na stopę dziecka przez dorosłą krowę czy świnię może być tragiczne w skutkach. Należy pamiętać, że zwierzęta zazwyczaj źle reagują na zaskakujące sytuacje, a przestraszone mogą ugryźć lub kopnąć. Samice, które mają młode również mogą być bardzo niebezpieczne, ponieważ maciora za wszelką cenę będzie bronić potomstwa. Bezpieczeństwo na wsi wymaga także umycia rąk po każdorazowym dotknięciu zwierząt lub sprzętu wykorzystywanego przy ich obsłudze. Warto wziąć pod uwagę to, że zwierzęta mogą przenosić na sobie szkodliwe dla człowieka drobnoustroje.

pip.gov.pl

swiatrolnika.info 2023