Talk icon

Informacje

06-09-2020

Autor: Alicja Ostrowska

Bezpieczeństwo na wsi – środki chemiczne stanowią zagrożenie dla dzieci!

Bezpieczeństwo na wsi

Choć w ostatnich latach, dzięki szeroko zakrojonym akcjom informacyjnym Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, liczba wypadków przy pracach rolniczych znacząco zmalała, wciąż stanowią one zagrożenie dla rolników, ich rodzin i pracowników. Bezpieczeństwo na wsi zyskuje na swojej wadze, gdy uświadomimy sobie, że zagrożenie może dotknąć dzieci. Tak niestety wciąż dzieje się często, a jednym z problemów mogą być używane w gospodarstwach rolnych środki chemiczne.

Bezpieczeństwo na wsi, a środki chemiczne w gospodarstwie

Rolnicy używają mnóstwa środków chemicznych. Nawozy, środki ochrony roślin, środki dezynfekcyjne, preparaty odkażające, myjące i szereg innych powinny być przechowywane w sposób bezpieczny. Bezpieczeństwo na wsi w znacznej mierze zależy od rozważnego przechowywania chemikaliów, które mogą zagrażać także dzieciom. Niewłaściwe postępowanie ze środkami chemicznymi może być niebezpieczne także dla zwierząt – używane i magazynowane właściwie, mogą natomiast stanowić pomoc w prowadzeniu gospodarstwa rolnego.bezpieczenstwo na wsi chemia

Bezpieczeństwo na wsi, a środki chemiczne – co może nam grozić?

Jeśli rolnicy nieracjonalnie obchodzą się ze środkami chemicznymi, muszą liczyć się z wieloma ryzykami. Do najczęstszych z nich należą podrażnienia, poparzenia, zatrucia czy alergie. Warto przy tym pamiętać, że negatywny wpływ środków chemicznych może ujawniać swoje symptomy w pewnym odstępie czasowym, a wiele z nich może zalegać w organizmie przez całe lata. Chemikalia mogą przeniknąć do naszego organizmu wieloma drogami. Najczęściej dochodzi do tego, wprowadzając środki chemiczne przez układ oddechowy, czy skórę. Jako że wiele substancji to bezwonne środki, zawsze należy zapoznać się z etykietą. To pomoże nam zachować bezpieczeństwo na wsi w naszym gospodarstwie.

Czytaj także: Ceny wieprzowiny ostro lecą w dół. Eksperci: Kluczem jest sytuacja w Chinach, ASF i koronawirus

Bezpieczeństwo na wsi, a objawy zatrucia środkami chemicznymi

Państwowa Inspekcja Pracy, aby zadbać o bezpieczeństwo na wsi, przygotowała listę objawów, które są charakterystyczne dla zatruć środkami chemicznymi. Są to: palenie w przełyku i gardle; nudności, wymioty, biegunka, bóle brzucha; bóle i zawroty głowy; kaszel, trudności z oddychaniem; problemy z koncentracją, utrata świadomości, drgawki; zaczerwienienie skóry, pęcherze.

By zmniejszyć ryzyko negatywnych skutków bezpośredniego kontaktu ze środkami chemicznymi, konieczne jest stosowanie specjalistycznej odzieży i sprzętu ochronnego, w tym przede wszystkim odpowiedniego ubrania, butów i rękawic ochronnych, a także okularów oraz masek i półmasek ochronnych. Dostępne są również specjalne kombinezony. Dobór właściwych środków ochrony osobistej ułatwi instrukcja stosowanego środka chemicznego

– przypomina PIP w swoim instruktarzu.

pip/krus/fot. pip/pixabay

swiatrolnika.info 2023