Talk icon

Informacje

31-07-2020

Autor: Adam Szewczyk

Produkty BEZ GMO

Bez GMO

Polska Izba Mleka prowadzi kampanię "Wolne od GMO" sfinansowaną z Funduszu Promocji Mleka mającą na celu poszerzenie wiedzy konsumentów na temat produktów mleczarskich "wolnych od GMO".

Bez GMO żyjemy dłużej

GMO to organizmy modyfikowane genetycznie – rośliny, owoce, warzywa, zwierzęta. Charakteryzują się tym, że w kodzie swojej informacji genetycznej zawierają geny pochodzące od innego organizmu. Mówiąc wprost – są zmutowane. GMO jest stałym elementem naszej codzienności i dotyczy już w zasadzie każdego z nas. Wszystko odbywa się za pośrednictwem nieustannie rozwijającej się inżynierii genetycznej. Genetyczna modyfikacja żywności stanowi proces wyjątkowo skomplikowany, któremu towarzyszą liczne zagrożenia dla zdrowia. W dłuższej perspektywie, skutki dla ludzkości mogą być katastrofalne i zrodzić nieodwracalne problemy. Nic więc dziwnego, że w dzisiejszych czasach tematyka ta budzi coraz większe zainteresowanie, ale i kontrowersje. Niestety bardzo znaczący odsetek społeczeństwa wciąż nie jest świadomy tego, w jak wielkim zagrożeniu się znajduje i jakie konsekwencje może powodować kontynuacja kursu na GMO. Nadmierne spożywanie żywności modyfikowanej genetycznie prowadzi bowiem do licznych schorzeń, osłabienia ogólnej kondycji, czy negatywnie wpływa na płodność. W istocie to bez GMO organizmy ludzkie są w stanie żyć dłużej.

Bez GMO – Stan prawny

Na podstawie obowiązujących obecnie przepisów producenci żywności i paszy mają możliwość dobrowolnego oznakowania produktów wytworzonych bez wykorzystania organizmów genetycznie zmodyfikowanych, jako produktów wolnych od GMO. Daje to konsumentom informację oraz prawo wyboru, przy zakupie produktów żywnościowych, czy w danym produkcie występuje modyfikacja genetyczna, czy jest to żywność bez GMO.

Standard PIM Bez GMO – czym jest?

Symbol "Wolne od GMO" lub "bez GMO" można spotkać coraz częściej jako oznaczenie produktów mleczarskich i spożywczych. Wychodząc naprzeciw rosnącym oczekiwaniom konsumentów, którzy szukają wiarygodnych informacji o produkcie, Polska Izba Mleka opracowała odpowiedni standard. Głównym celem stworzenia autorskiego standardu Polskiej Izby Mleka jest sprawdzanie, czy realizowana produkcja może być zakwalifikowana w świetle obowiązującego prawa, jako niezawierająca GMO. Standard PIM Bez GMO uwzględnia cały obszar wymagań dla wielu różnych obszarów łańcucha żywnościowego, gdzie istotnym elementem jest wskazanie postępowania, które zapewnia najwyższe standardy, których wdrożenie i prawidłową realizację można potwierdzić w drodze certyfikacji.

Jak zdobyć certyfikat Bez GMO? Gdzie się zgłaszać?

Wszystkie firmy zainteresowane Standardem Certyfikacji Systemów Zarządzania Jakością i Bezpieczeństwem Żywności "Bez GMO" zapraszamy do kontaktu z Polską Izbą Mleka: nongmo@izbamleka.pl. Na stronie internetowej dostępne są informacje na temat standardu oraz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.

Kampania "Wolne od GMO" realizowana jest przez Polską Izbę Mleka i sfinansowana z Funduszu Promocji Mleka.

Zobacz też: Rynek mleka a koronawirus i Zielony Ład. Agnieszka Maliszewska i Ewa Zajączkowska

Izbamleka.pl, gmo.net, prawo.pl /GG/ Fot. A. Radzik, pixabay

swiatrolnika.info 2023