Talk icon

Informacje

04-06-2021

Autor: Sebastian Wroniewski

Betaina w diecie poprawia wytrzymałość kości u kur niosek

Betaina

Betaina jest szeroko stosowanym dodatkiem paszowym w przemyśle drobiarskim, głównie ze względu na jej zdolność do zmniejszania stresu cieplnego. Nowe badania przeprowadzone przez Uniwersytet w Edynburgu ujawniły zwrot w stosowaniu betainy – jej rolę w poprawie wytrzymałości kości u kur niosek.

Betaina – ocena wpływu w diecie na wytrzymałość kości

Złamania kości i inne formy uszkodzenia szkieletu stanowią wyzwanie dla kur niosek; złamania są zwykle wynikiem postępującej osteoporozy. Osteoporoza u kur jest ostatecznie wynikiem zmian fizjologicznych, które zachodzą w związku z rozpoczęciem czynności reprodukcyjnych.

Badania miały na celu ocenę jaki wpływ ma betaina w diecie na jakość kości, homocysteinę w osoczu i produkcję jaj u kur niosek. Naukowcy porównali również działanie betainy w diecie z 2 poziomami fitazy (300 i 1000 FTU/kg). Właściwości betainy jako donora metylu miały kluczowe znaczenie dla zmniejszenia stężenia homocysteiny, co ma większy wpływ na jakość kości.

W badaniu wykorzystano jednodniowe pisklęta Lohmann do oceny wpływu betainy w diecie na wytrzymałość kości. Dietetyczną betainę porównano także z fitazą zawartą na 2 poziomach (300 FTU/kg i 1000 FTU/kg).

Zastosowano 4 diety w następujący sposób:

  • Kontrola (0 mg/kg betainy),
  • Betaina (1000 mg/kg),
  • Fitaza (300 FTU/kg) oraz
  • Fitaza (1000 FTU/kg).

Pomiary wytrzymałości kości wykonano w wieku 45 i 70 tygodni.

Betaina znacząco obniżyła poziom homocysteiny, ale fitaza nie miała wpływu na stężenie homocysteiny

Wcześniejsze badania wykazały ujemną korelację międzyBetaina 02 homocysteiną a wytrzymałością kości. W tym badaniu skupiono się bardziej jaki wpływ ma betaina na poziom homocysteiny w osoczu i na tym, jak przyczynia się to do lepszej wytrzymałości kości. Wytrzymałość kości mierzono w kości piszczelowej, ramiennej i stępce. W tym badaniu betaina znacząco obniżyła poziom homocysteiny, ale fitaza nie miała wpływu na stężenie homocysteiny.

W tym badaniu kury karmione betainą miały niższe stężenie homocysteiny niż kury nieotrzymujące betainy. Kury z wyższymi stężeniami homocysteiny w osoczu miały słabszą wytrzymałość kości. Było to widoczne w sile na złamanie kości piszczelowej i ramiennej oraz gęstości kości piszczelowej, która była wyższa u ptaków karmionych betainą.

Naukowcy zidentyfikowali właściwości betainy jako donora metylu jako kluczowe w zmniejszaniu stężenia homocysteiny, co ma większy wpływ na wytrzymałość kości. Podkreślili znaczenie zrozumienia, jak wysoki poziom homocysteiny negatywnie wpływa na wytrzymałość kości:

Homocysteina bierze udział w cyklu trans-metylacji, w którym może zostać ponownie zmetylowana do metioniny poprzez szlak remetylacji. Betaina działa jako donor grupy metylowej, zwiększając konwersję homocysteiny do metioniny, wpływając w ten sposób na poziom homocysteiny. Istnieją znaczne dowody na to, że wysoki poziom homocysteiny wpływa na sieciowanie kolagenu, a tym samym przyczynia się do osteoporozy. Sieciowanie kolagenu przyczynia się do strukturalnej wytrzymałości kości. Wysokie stężenia homocysteiny wpływają na działanie enzymu oksydazy lizylowej, który zaburza stabilne tworzenie wiązań krzyżowych kolagenu. Ponadto homocysteina zwiększa resorpcję kości poprzez stymulację tworzenia i aktywności osteoklastów poprzez zwiększone wytwarzanie wewnątrzkomórkowych reaktywnych form tlenu (ROS).

Czytaj też: Człowiek zaraził się ptasią grypą niedaleko Wuhan

Betaina to potencjalna strategia żywieniowa wzmacniająca kości

W kilku badaniach wykazano, że wytrzymałość na złamanie kości piszczelowej jest wiarygodnym pomiarem wytrzymałości kości. Jest to cecha wytrzymałości kości o wysokiej dziedziczności genetycznej. Betaina miała statystycznie istotny wpływ na siłę złamania kości piszczelowej. Kury karmione betainą miały większą siłę i gęstość kości piszczelowej niż ptaki nie karmione betainą. Nie było wpływu betainy na wytrzymałość kości ramiennej, ale był wpływ wieku. Siła kości ramiennej była wyższa u kur w wieku 45 lat niż w wieku 70 tygodni. Istniała jednak istotna ujemna korelacja między poziomem homocysteiny w osoczu a wytrzymałością na pękanie kości ramiennej. Co ciekawe w kości ramiennej, była to jedyna cecha kości skorelowana z homocysteiną.

Stępka jest jedną z kości u kur niosek, która jest najbardziej podatna na urazy lub złamania. W tym badaniu stwierdzono dodatnią korelację między homocysteiną a gęstością kilu. Chociaż było to sprzeczne z oczekiwaniami naukowców, stwierdzili oni:

Możliwe, że modzele powstałe w wyniku urazów stępki zwiększyłyby gęstość kości, tak że słabsze kości stępkowe miałyby – nieco wbrew intuicji – większą gęstość.

W obecnym badaniu betaina miała znaczący wpływ na zmniejszenie stężenia homocysteiny w osoczu w 45. tygodniu, ale nie miała wpływu w 70. tygodniu życia. Siła piszczeli i kości ramiennej była wyższa u kur w wieku 45 lat niż w wieku 70 tygodni. „Wpływ betainy poprzez homocysteinę może być większy podczas wyższych stężeń przebudowy kości, która występuje w młodszym wieku, w okresie rozwoju i wysokich okresach składania jaj. Betaina może być mniej skuteczna wraz ze wzrostem stężenia homocysteiny, ponieważ stężenie homocysteiny było wyższe w 70. tygodniu życia w porównaniu z 45. tygodniem życia” – zauważyli naukowcy.

Wyniki naukowców sugerowały, że dodatek betainy i fitazy w diecie nie wpływa znacząco na rozwój ptaków i ich układ rozrodczy – ptaki ze wszystkich grup leczenia (grupy betainy i fitazy) miały wysoką produkcję i produkowały jaja o podobnej jakości. Jednak kury karmione 1000 FTU/kg fitazy miały wyższe spożycie paszy niż te karmione dietą betainową lub fitazą 300 FTU/kg.

Stwierdzono, że zmniejszenie homocysteiny poprzez dodanie betainy prowadzi do zwiększenia pomiarów wytrzymałości kości, zwłaszcza kości piszczelowej i ramiennej. Betaina jest potencjalną strategią żywieniową wzmacniającą kości, ponieważ interweniuje w cykl transmetylacji, powodując obniżenie poziomu homocysteiny w osoczu.

allaboutfeed.net/fot.Pixabay

swiatrolnika.info 2023