Talk icon

Informacje

31-05-2020

Autor: Alicja Ostrowska

Babka lancetowata i jej polskie plantacje – jak zacząć?

Babka lancetowata

Babka lancetowata to roślina wykorzystywana w leczeniu kaszlu oraz przy zadrapaniach i siniakach. Spotkać ją można wszędzie, gdyż jest chwastem. Kwitnie od wiosny do początku jesieni.

Babka lancetowata – charakterystyka

Roślina ta jest wieloletnia, a jej nazwa wywodzi się od lancetowatych liści wyglądem przypominających rozetę. Charakterystyczną cechą babki jest system korzeniowy składający się z licznych cienkich korzonków. Dopiero w drugim roku wyrasta pęd kwiatostanowy. Babka lancetowata wydaję około 1000 nasion. Częścią drogocenną babki lancetowatej są gorzkawe, bezwonne, zawierają śluzy, sole mineralne, takie jak magnez, potas i soda, witamina K i C oraz szereg innych cennych składników liście. Surowiec te stosuje się w leczeniu kaszlu.

Rolnicy mieli niewolników! Wśród nich dziecko! Wabili ich do gospodarstwa i zmuszali do pracy! A to nie koniec

Babka lancetowata – jak założyć plantację

Babka lancetowata może być uprawiana wyłącznie w postaci siewu nasion do gruntu.babka lancetowata Roślina ta nie jest ma specjalnych wymagań co do wzrostu, gdyż równie dobrze kiełkują przy świetle oraz w mroku. Wysiewa się ją wiosną w rzędy co 30 lub 40 cm na głębokość 0,5-1 cm. Aby zasiać 1 ha terenu potrzebne są 2 kg nasion. Już po 2-3 tygodniach można zauważyć pierwsze wschody. Siewka babki lancetowatej ma dwa równowąskie liścienie słabo owłosione, a na końcu zagięte ku dołowi.

Babka lancetowata – pielęgnacja plantacji

Zabiegi pielęgnacyjne należy przeprowadzić przed wzrostem rośliny. Działania te należy dostosować do zastałego stanu gleby i warunków pogodowych. Należy. Aby prawidłowo przeprowadzić proces pielęgnacji należy jeden lub dwa razy opielić rzędy roślin, by zaoszczędzić czas w początkowe fazie wzrostu babki lancetowatej. Plantacje na zimę należy przygotować dokładnie odchwaszczając.

Suszenie i zbiór babki lancetowatej

W zależności od roku rośliny pobiera się jednorazowo liście w przypadku pierwszego roku oraz dwukrotnie w drugim. Wartość surowca podnosi się pod koniec egzystencji. Liście zbiera się na dwa sposoby: ręcznie lub mechanicznie. Najlepszą wysokością cięcia roślin jest 3-7 cm. Dopiero w drugim roku udział kwiatostanów w babce lancetowatej jest znaczny. Suszenie najlepiej przeprowadzić w temperaturze 35-40o C. By otrzymać 1 kg suszu należy użyć 5 kg świeżej masy. Z jednego hektara uzyskuje się 0,8-2 t suszu.

Babka lancetowata – choroby

Jedyną odnotowaną chorobą dosięgającą babkę lancetowatą jest szara pleśń, mączniak rzekomy mączniak prawdziwy. Ponadto występują chrząszcze takie jak pchełka długostopka, a także mszyce, a dokładniej mszyca babkowa, wyrządzająca szkodę na przyziemnych częściach babki oraz mszyca jabłoniowo-babkowa żerująca na liściach.

cdr.gov.pl/ fot. pixabay/ fot. wikimedia, Rasbak

swiatrolnika.info 2023