Talk icon

Informacje

15-06-2021

Autor: Polska Agencja Prasowa

Azoty Puławy otworzyły wytwórnię nawozów granulowanych

Azoty Puławy

Do 820 tys. ton nawozów rocznie będzie w stanie produkować wytwórnia nawozów granulowanych na bazie saletry amonowej. Powstała w Zakładach Azotowych „Puławy” inwestycja kosztowała 430 mln zł. Azoty Puławy to ważna część grupy Azoty. W ceremonii otwarcia nowej linii uczestniczył premier Mateusz Morawiecki.

Azoty Puławy rozpoczynają produkcję nawozów granulwoanych

W otwarciu wytwórni nawozów granulowanych w Zakładach Azotowych „Puławy” uczestniczył wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin. „Można powiedzieć, że ten Zakład jest perłą w koronie nie tylko Grupy Azoty czy przemysłu chemicznego, ale również Lubelszczyzny” – powiedział Sasin.

Zaznaczył, że dzisiaj trudno sobie wyobrazić jakąkolwiek nowoczesną gospodarkę bez przemysłu chemicznego. Wicepremier podkreślił, że nie inaczej jest w Polsce, a spółki Skarbu Państwa inwestują w przemysł chemiczny, bo „wszelkie inwestycje generują wzrost gospodarczy Polski”.

Zaznaczył, że perturbacje gospodarcze spowodowane epidemią są w Polsce stosunkowo niewielkie w porównaniu do innych krajów europejskich. „Jestem pewien, że dzięki takim inwestycjom, którą dzisiaj otwieramy, będziemy szybko powracać do poziomu rozwoju i wzrostu gospodarczego sprzed pandemii” – powiedział Sasin.grupa azoty wyniki q1

Azoty Puławy budowały od 2016 roku

Budowa wytwórni nawozów granulowanych została rozpoczęta w 2016 roku. Jej koszt to 430 mln zł. Nowy kompleks nawozowy na terenie Zakładów Azotowych "Puławy" umożliwia wytwarzanie, pakowanie i wysyłkę nowych produktów na bazie saletry amonowej. Zdolności produkcyjne dwóch linii wynoszą do 820 tys. ton rocznie. Druga linia zostanie uruchomiona w pierwszej połowie przyszłego roku. Linia produkcyjna saletry amonowej granulowanej może wytwarzać 1200 ton na dobę, a linia saletrzaku –1400 ton na dobę.

Czytaj także: Biodegradowalna skrobia termoplastyczna będzie produkowana przez grupę Azoty

Stosowanie nawozu w formie granulek o większej średnicy pozwala na szerszy zasięg rozrzutu, co z kolei wpływa na poprawę efektywności wysiewu, szczególnie w gospodarstwach o dużej powierzchni.

„Już w tym miesiącu będziemy realizowali potężne dostawy surowca i gotowych nawozów granulacji mechanicznej saletry, która jest odpowiedzią na oczekiwania rynku i gospodarstw wielkopowierzchniowych celem ograniczenia zarówno śladu węglowego, jak i zwiększenia efektywności nawożenia” – powiedział prezes zarządu Grupy Azoty Puławy Tomasz Hryniewicz.

Azoty Puławy nadążają za Zielonym Ładem

Prezes Zarządu Grupy Azoty S.A. Tomasz Hinc zaznaczył, że oddana linia granulacji mechanicznej to dowód na to, że cała Grupa Azoty podąża zgodnie z ideą Europejskiego Zielonego Ładu. „Ten nawóz umożliwia lepsze nawożenie i efektywniejsze zbieranie plonów. Można powiedzieć, że po 60. latach Zakłady Azotowe „Puławy” są w czołówce jako innowator w przemyśle. Mam nadzieję, że polski przemysł chemiczny w XXI wieku będzie jeszcze bardziej dynamicznie się rozwijał” – powiedział Hinc.

Azoty Puławy są od 2012 roku częścią Grupy Azoty. Puławska spółka jest wiodącym dostawcą nawozów azotowych dla polskiego rolnictwa. Puławskie Azoty to także jedyny w Polsce i trzeci w Europie producent melaminy, znajdującej zastosowanie w przemyśle meblarskim i budowlanym.

Grupa Azoty, w skład której wchodzą zakłady z Puław, Polic, Tarnowa i Kędzierzyna, to jedna kluczowych grup kapitałowych branży nawozowo–chemicznej w Europie. Grupa zajmuje czołową pozycję w Unii Europejskiej w produkcji nawozów azotowych i wieloskładnikowych. Jest też znaczącym producentem różnych substancji chemicznych - m.in. kaprolaktamu, poliamidu i bieli tytanowej - stosowanych w różnych gałęziach przemysłu.

PAP/fot. FB

swiatrolnika.info 2023