Talk icon

Informacje

29-09-2020

Autor: Sebastian Wroniewski

ASF w Niemczech – poważne konsekwencje dla rolnictwa

ASF

Nie tylko hodowcy świń są ofiarami afrykańskiego pomoru świń. Z powodu ASF wykrytego u niemieckich dzików silnie ucierpieli również rolnicy uprawiający rolę i hodowcy bydła. Nie mają oni dostępu do swoich pól w ogóle lub tylko w bardzo ograniczonym zakresie. Hodowcy trzody chlewnej, hodowcy bydła i rolnicy borykają się z dużymi stratami finansowymi.

ASF blokuje rolników

Najgorzej jest w bezpośrednich strefach rdzeniowych - w promieniu około 3 kilometrów wokół lokalizacji ogniska ASF. Tam rolnikom nie wolno już nawet wchodzić na swoje pola. Oznacza to również, że tamtejsi rolnicy nie mogą siać zboża ozimego ani zbierać kukurydzy, ziemniaków czy buraków.

W sobotę minister rolnictwa Brandenburgii Axel Vogel (Zieloni) powiedział, że ograniczenia na zagrożonym obszarze będą mniejsze: obszary rolne i leśne w zagrożonym wirusem ASF obszarze będą mogły być ponownie stopniowo wykorzystywane.

Bez dalszych wymagań są już możliwe między innymi zbiory w uprawie jabłek i winorośli. Możliwy jest również zbiór ziemniaków i buraków cukrowych oraz uprawa zbóż ozimych. Jednak nie dotyczy to oczywiście zbioru kukurydzy. Jak powiedział minister, powodem jest to, że dziki wolą pozostać na polach kukurydzy i nie należy ich niepotrzebnie niepokoić i wypędzać.

Jednak rolnicy i tak nie dotrą do swojej ziemi tak szybko. Do uprawy pola muszą najpierw zostać oficjalnie zwolnione przez powiat. Dopiero wtedy rolnicy mogą je ponownie wykorzystać na podstawie precyzyjnych przepisów. W tym celu pola muszą zostać całkowicie przeszukane pod kątem martwych lub chorych na ASF dzików, przez osoby zatrudnione przez władze.

Ekologiczna hodowla norek. O czym ekolodzy Ci nie powiedzą?

ASF – rekompensaty

Ministerstwo podało, że w przypadku nieurodzaju ASF poszkodowani rolnicy w strefach zagrożonych ASF otrzymają odszkodowanie z Państwowego Funduszu Chorób. Christoph Schulz, rolnik z regionu Spree-Neisse mówi, że co prawda wykupił ubezpieczenie zapobiegawcze od afrykańskiego pomoru świń, ale jego zwierzęta nie mogą zjeść pieniędzy.

Schulz uprawia około 800 hektarów w Atterwasch. Absolutnie potrzebuje kukurydzy jako pokarmu dla swoich zwierząt. Ponadto pola trzeba jeszcze zaorać, uprawiać ozimy i skosić ostatnie zielone sadzonki. Rolnik w wynik blokady przez ASF stracił dużo czasu w ciągu ostatnich kilku tygodni.

Podobnie jak w przypadku Schulza, w Brandenburgii na dotkniętym wirusem ASF obszarze nadal działa około 50 przedsiębiorstw. Nie wolno im było wjeżdżać na swoje pola, a nawet po rozluźnieniu restrykcji, ci mogą rozpocząć pracę w polu dopiero z połową swojej siły i w surowych warunkach.

Również w innych regionach Niemiec rolnicy zastanawiają się teraz nad możliwymi konsekwencjami wymagań ASF i ograniczeń w zarządzaniu dla swoich gospodarstw. Zwłaszcza we wschodnich landach Niemiec, graniczących z polskimi obszarami ryzyka, wielu rolników wykupiło już ubezpieczenie upraw od skutków wirusa.

ASF w Niemczech – wymagane jednolite federalne przepisy dotyczące odszkodowań

Już w 2018 roku rząd zrewidował ustawę o zdrowiu zwierząt i federalną ustawę o polowaniach, aby można było szybko podjąć środki w przypadku wybuchu ASF. Obejmowało to również zakazy żniw i obowiązkowe tworzenie naw łowieckich.

Jednak Gisela Reetz, sekretarz stanu ds. Rolnictwa z Saksonii, zażądała jak najszybszego ujednolicenia ogólnokrajowych procedur w celu wsparcia dodatkowych wydatków gospodarstw na obszarach o ograniczonym dostępie oraz wartości odszkodowań, jakie rolnicy powinni otrzymać w przypadku wybuchu ASF w ich regionie.

W ramach nowelizacji ustawy o zdrowiu zwierząt w 2018 r. obliczono straty finansowe z tytułu zakazów odławiania lub wydatki i straty z tytułu utworzenia dodatkowych naw łowieckich. Wynikające z tego koszty rekompensaty w przypadku zakazu zbiorów w wysokości utraconej marży wkładu były odpowiednio:

  • 449 euro / ha dla kukurydzy na kiszonkę,
  • 596 euro / ha dla kukurydzy na ziarno,
  • 768 euro / ha za rzepak,
  • 691 euro / ha za pszenicę zwyczajną,
  • 1450 euro / ha dla buraków cukrowych.

Za stworzenie ścieżki łowieckiej koszt odszkodowania w wysokości utraconej marży wkładu wynosi:

  • 90 euro za kukurydzę na kiszonkę,
  • 119 euro za kukurydzę na ziarno,
  • 154 euro za rzepak
  • 138 euro za pszenicę zwyczajną,
  • 290 euro za buraki cukrowe.

Ubezpieczenie zapewnia następującą ochronę, jeśli tereny rolnicze znajdują się w obszarze ryzyka z powodu ASF i dlatego nie mogą być przetwarzane: Za każdy dzień ograniczenia lub blokady rolnik otrzymuje zryczałtowaną stawkę w wysokości 1/365 kwoty ubezpieczenia do 20 tygodni. Ubezpieczony ponosi koszty pierwszych siedmiu dni jako koszty własne. Rekompensata państwowa nie ma wpływu na opłacenie ubezpieczenia.

agrarheute.com/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023