ASF w Niemczech doprowadził do wyższych cen świń w USA!

Kontrakty terminowe na chude świnie w Stanach Zjednoczonych wzrosły o 13 dolarów po tym, jak zanotowano pierwszy przypadek ASF w Niemczech u dzików.
ASF w Niemczech wpłynął na światowe ceny
Światowe ceny świń wykazują zmienność, ponieważ ogłoszony został pierwszy przypadek ASF w Niemczech w zeszłym tygodniu u dzików. W jednym z krajów europejskich ceny trzody chlewnej za kilogram spadły z 1,47 euro do 1,27 euro w ciągu zaledwie kilku dni, podczas gdy w innych częściach świata wzrosły.
W Stanach Zjednoczonych ceny kontraktów futures na chudą wieprzowinę skoczyły aż o 13 dolarów od czwartku do piątku
– powiedział Jim Long, prezes i dyrektor generalny Genesus INC.
Jego zdaniem ceny w USA i Kanadzie będą nadal rosły, ponieważ niektóre kraje azjatyckie zakazały importu wieprzowiny z Niemiec i szukają teraz innych dostawców.
Teraz te kraje będą musiały znaleźć wieprzowinę gdzie indziej lub ją porzucić. Oczywistymi krajami, które skorzystają na zakazie importu wieprzowiny do Niemiec, są Stany Zjednoczone, Kanada, Brazylia i Hiszpania, ponieważ są to jedyne kraje posiadające znaczne rezerwy wieprzowiny, które można skierować na rynki azjatyckie
– dodaje Long
ASF w Niemczech nie zmienia faktu, że będąc członkiem UE, dalej będą będą mogły kontynuować transport wieprzowiny do innych krajów UE poza strefą zamkniętą.
Czytaj też: Ceny świń utrzymują się, ale na rynku prosiąt dramat przez ASF
ASF w Niemczech wpłynie na spadek cen w Unii Europejskiej
Pojawienie się ASF w Niemczech wpłynie
na spadek cen wieprzowiny na unijnym rynku, a także w Polsce. Chów świń może stać się nieopłacalny
– powiedział prezes Związku Polskie Mięso Witold Choiński.
Dodatkowo trzeba pamiętać, że w Polsce jest ASF, a ze zwalczeniem tej choroby na razie nie można sobie poradzić.
Prezes zwrócił uwagę, że Niemcy były dużym dostawcą wieprzowiny do Chin. W sytuacji, gdy Państwo Środka wstrzymało import z powodu ASF w Niemczech, mięso to trafi na unijny rynek powodując kolejne spadki cen.
Zaznaczył, że Niemcy były dla Polski dużym rynkiem zbytu wieprzowiny. Gdy kraj ten będzie miał nadwyżki swojej produkcji, nie będzie kupował jej w Polsce.
Powstanie duże zamieszanie na rynku europejskim, co więcej odczuje się to w Polsce, bo od dawna wyznacznikiem cen wieprzowiny w naszym kraju były ceny niemieckie. To dość szybko mogą odczuć polscy hodowcy
– tłumaczył Choiński.
Dodał, że już w tej chwili produkcja wieprzowiny w naszym kraju, poza chowem w obiegu zamkniętym, jest niemal nieopłacalna.
Tania wieprzowina jest korzystna dla konsumentów, ale jest granica, gdy się ją przekroczy, rolnicy będą likwidować hodowle. Już dziś mięso to jest o 10 procent tańsze niż przed rokiem i ceny nadal spadają. W przyszłości to może spowodować jeszcze większy jego import niż obecnie
– argumentował.
meatinfo.ru/fot.Pxfuel