ASF zniszczył 20 procent stad hodowlanych trzody chlewnej w Chinach!

Wybuchy afrykańskiego pomoru świń(ASF) w tym roku zabiły co najmniej 20 procent stada hodowlanego w północnych i środkowych Chinach, przekraczając spodziewane straty i budząc obawy dotyczące rozprzestrzeniania się choroby w południowych regionach kraju.
ASF – w części prowincji straty w stadach mogą przekraczać nawet 25 procent
Szacunki wskazują na odrodzenie się choroby świń w pierwszym kwartale 2021 roku, co oznacza poważną porażkę w wysiłkach Chin w celu uzupełnienia stad świń po poprzedniej fali ASF, która nawiedziła Chiny w sierpniu 2018 roku, zabijając 50 procent stada.
Należy zauważyć, że wpływ wirusa spowolnił do końca 2019 roku, ponieważ zmniejszyła się liczba świń, a duzi producenci nauczyli się minimalizować jego rozprzestrzenianie, przedwcześnie wykluczając zakażone świnie ze stada.
Jednak tegoroczna wyjątkowo mroźna zima i nowe szczepy pomoru świń wywołały nową falę epidemii w północno-wschodnich i północnych Chinach, a także w centralnej prowincji Henan, trzecim co do wielkości regionie w kraju pod względem produkcji trzody chlewnej.
Co najmniej 20 procent stada zostało zniszczone, a może nawet 25 procent w północnych i północno-wschodnich prowincjach Chin z powodu wybuchów epidemii w pierwszym kwartale
– powiedział Ian Kortenbach, dyrektor techniczny producenta pasz Wellhope-De Heus Animal Nutrition.
Tak więc w prowincji Henan przez ASF ginie od 20 do 30 procent macior hodowlanych, a szkody mogą być „nieodwracalne”.
Według konsultanta ds. agrobiznesu Beijing Orient, pogłowie świń w północnych Chinach spadło w marcu o 25-30 procent w porównaniu z lutym 2021 roku.
Obecna sytuacja jest podobna do tej notowanej w latach 2018 i 2019. Kilku naszych klientów w północnych Chinach straciło w ostatnich miesiącach tysiące macior, a niektórzy stracili ponad połowę swojego inwentarza
– dodał kierownik chińskiej firmy, która dostarcza produkty dużym producentom wieprzowiny.
Czytaj też: ASF – o zwalczaniu choroby dyskutowano na konferencji naukowej
ASF – prawie 5000 przypadków przy polsko-niemieckiej granicy!
Większość padłych na ASF zwierząt została znaleziona po polskiej stronie granicy. Od czasu powstania klastra w zachodniej Polsce w listopadzie 2019 roku władze wykryły 4114 zakażonych wirusem zwłok, z czego zdecydowana większość w województwie lubuskim.
Miesiąc luty 2021 był jak dotąd najbardziej śmiertelnym w zachodniej Polsce. W sumie w samym lutym polskie służby wykryły 524 zarażonych dzików. Również grudzień 2020 (504) i styczeń 2021 (490) były miesiącami o zwiększonej ilości przypadków. Także zimowe miesiące 2019 i 2020 okazały się najgorszymi miesiącami w roku. Przewiduje się, że liczba zarażonych zwierząt zmniejszy się wraz z początkiem miesięcy letnich.
W Niemczech geolokalizacja ostatnich epidemii jest obecnie nieco trudniejsza, ponieważ Światowa Organizacja Zdrowia Zwierząt(OIE) aktualizuje swój system zgłaszania, powodując opóźnienia napływające z Niemiec. Jeśli chodzi o liczby bezwzględne, jasne jest jednak, że wciąż one rosną. Łączna liczba przypadków ASF u dzików w Niemczech wynosi obecnie 864, z których zdecydowana większość stwierdzono w granicznym kraju związkowym Brandenburgia (789), a pozostała część w przygranicznym kraju związkowym Saksonia (75).
agravery.com/fot.Pixabay