Talk icon

Informacje

20-10-2021

Autor: Sebastian Wroniewski

ASF – spotkanie GLW z hodowcami ws. dalszej walki z wirusem

ASF

Województwo lubuskie jest województwem wyjątkowym, ponieważ administracja bardzo dobrze radzi sobie w zwalczaniu ASF. W listopadzie miną 2 lata od wykrycia pierwszych ognisk choroby. Obecnie liczba notowanych ognisk jest niewielka – mówił Główny Lekarz Weterynarii Mirosław Welz na spotkaniu z przedstawicielami rolników.

Powstał program pomocowy dla hodowców, których gospodarstwa dotknął ASF

Doktor Welz został zaproszony na spotkanie przez wojewodę lubuskiego Władysława Dajczaka.

Rolnicy stale podnoszą poziom bioasekuracji w swoich gospodarstwach. Powstał program pomocowy dla rolników, których gospodarstwa dotknął ASF. Wsparcie może dotyczyć zakupu mat dezynfekcyjnych, środków odkażających i innych niezbędnych do wdrożenia bioasekuracji materiałów. Rolnicy mogą również składać wnioski o dopłatę do utraconych dochodów w związku z wystąpieniem Afrykańskiego Pomoru Świń.

Dzisiejsze spotkanie powinno wyjaśnić wiele kwestii podnoszonych przez rolników. Często spotykam się z przedstawicielami środowiska i znam ich problemy oraz zastrzeżenia dotyczące m.in. współpracy z inspekcją weterynaryjną. Wierzę, że to będzie dobre spotkanie, a działania podejmowane przez rząd pozwolą na utrzymanie hodowli trzody chlewnej w województwie lubuskim

– podkreślał wojewoda Władysław Dajczak.

Formuła spotkania dała możliwość zadawania pytań Głównemu Lekarzowi Weterynarii. Wspólnie ustalono również, że powinno się ono powtórzyć w przeciągu 1-2 miesięcy.

Czytaj też: Kolejne ognisko ASF wykryte u świń! To już 113 w tym roku

Bioasekuracja to ważne ogniwo w łańcuchu walki z wirusem

Bioasekuracja jest jednym z głównych ogniw łańcuchaASF 0252 walki z ASF. Przestrzeganie jej zasad jest dla hodowców trzody chlewnej ważne nie tylko ze względów sanitarnych. Praktyka pokazuje, że uchybienie w stosowaniu obowiązujących zasad może być podstawą odmowy wypłaty odszkodowania.

Według definicji Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt (OIE) bioasekuracja rozumiana jest jako zespół działań zarządczych i środków fizycznych mających na celu zminimalizowanie ryzyka wprowadzenia, powstania i szerzenia się chorób, infekcji czynnikami patogennymi lub inwazji pasożytów w populacji zwierząt i poza nią. Zasady bioasekuracji powinny stanowić zwarty system realizowany poprzez:

  • Izolację – utrzymywanie zwierząt w kontrolowanym środowisku
  • Sanityzację – DDD, sprzęt, ludzie.
  • Kontrolę ruchu – obniżenie natężenia ruchu ludzi, zwierząt, pojazdów na fermie i wokół niej.

Zasady izolacji wykluczają kontakt świń w gospodarstwie ze zwierzętami wolno żyjącymi i ze zwierzętami domowymi. Samo utrzymywanie świń (w systemach bezwybiegowych) musi być prowadzone w odrębnych, zamkniętych pomieszczeniach, mających oddzielne wejścia oraz niemających bezpośredniego przejścia do innych pomieszczeń, w których są utrzymywane inne zwierzęta kopytne.

wetgiw.gov.pl/fot.Pixabay

swiatrolnika.info 2023