Talk icon

Informacje

22-10-2021

Autor: Sebastian Wroniewski

ASF – Rossielchoznadzor apeluje do gubernatora regionu Samara

ASF

Rosselchoznadzor wysłał list do gubernatora regionu Samara Dmitrija Azarowa, w którym wyraził ogromne zaniepokojenie ciągłym rozprzestrzenianiem się afrykańskiego pomoru świń (ASF) w regionie oraz nieskuteczną pracą Departamentu Weterynarii w walce z niebezpiecznym wirusem.

ASF nie zostało powstrzymane w regionie Samara

Rossielchoznadzor zaapelował do gubernatora regionu Samara z prośbą o podjęcie kompleksowych działań w celu zwalczania ASF. W 2020 roku w regionie Samary odnotowano rekordową liczbę ognisk wirusa dla Rosji – 62 ogniska i 18 zainfekowanych obiektów wśród świń domowych oraz 5 ognisk i 61 zainfekowanych obiektów wśród dzików.

Pomimo powagi sytuacji i wielokrotnych apeli do Departamentu Weterynarii Regionu Samara, rozprzestrzenianie się wirusa nie zostało powstrzymane. W 2021 r. nadal pojawiają się nowe epidemie: zidentyfikowano 5 ognisk i 3 zainfekowane obiekty wśród świń domowych i 5 zainfekowanych obiektów wśród dzików. W marcu 2021 r. Rosselchoznadzor sprawdził kompletność i jakość wykonania przez Departament Weterynarii Regionu Samara delegowanych uprawnień dotyczących ustanowienia i anulowania środków kwarantanny dla afrykańskiego pomoru świń.

Bioasekuracja jest jednym z głównych ogniw łańcucha walki z ASF. Przestrzeganie jej zasad jest dla hodowców trzody chlewnej ważne nie tylko ze względów sanitarnych.

 Czytaj też: Kolejne ognisko ASF wykryte u świń! To już 113 w tym roku

Szereg nieprawidłowości

W wyniku audytu zidentyfikowano szereg poważnych, ASF ogólnoustrojowych naruszeń, które przyczyniają się do rozprzestrzeniania się tej niebezpiecznej choroby:

  • środki ograniczające (kwarantanna) nie zostały ustanowione w 13 przypadkach potwierdzenia przez badania laboratoryjne ASF;
  • wnioski dotyczące ustanowienia kwarantanny zostały złożone po terminie,
  • w większości przypadków nie opracowano planów działania na rzecz eliminacji ognisk ASF,
  • nie przeprowadzono rejestracji i identyfikacji zwierząt gospodarskich, w tym zwierząt zabitych i poddanych alienacji,
  • nie przeprowadzono badań w celu ustalenia prawdopodobnych źródeł i okoliczności wprowadzenia choroby, a także możliwych dróg rozprzestrzeniania się zakażenia,
  • dokumenty towarzyszące wieprzowinie produkowanej w drugiej zagrożonej strefie zostały nielegalnie wydane przez lekarzy weterynarii, co spowodowało rozprzestrzenianie się infekcji i proliferację ognisk,
  • wielokrotnie zaostrzano procedury usuwania świń w ogniskach i pierwszych zagrożonych strefach,
  • naruszono definicję granicy pierwszej zagrożonej strefy wokół ogniska, w której jedna z sąsiednich ferm trzody chlewnej nie została poddana koniecznemu wycofaniu zwierząt i produktów,
  • inwentaryzacje terenów łowieckich i innych terytoriów, które są siedliskiem dzików, oraz regulacja liczebności dzików nie zostały skutecznie przeprowadzone.

Ponadto Wydział Weterynaryjny Regionu Samara inicjował spotkania regionalnej komisji przeciwepizootycznej tylko w pojedynczych przypadkach. Opracowanie decyzji mających na celu likwidację epidemii powierzono komisjom powiatów grodzkich, co nie pozwalało na pełną koordynację działań uprawnionych osób.

W związku z tym Rosselchoznadzor został zmuszony do zwrócenia się do gubernatora regionu Samara Dmitrija Azarowa z prośbą o zwrócenie uwagi na obecną sytuację i zobowiązanie Departamentu Weterynarii do zapobiegania tym naruszeniom, do podjęcia pilnych kompleksowych działań w celu zwalczania ASF i zapobiegać rozprzestrzenianiu się choroby w regionie.

meatinfo.ru/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023