Talk icon

Informacje

25-09-2020

Autor: Sebastian Wroniewski

ASF – Rosja dostosuje swój plan walki z rozprzestrzenianiem się wirusa

ASF

Plan działań zapobiegających rozprzestrzenianiu się afrykańskiego pomoru świń (ASF) w Rosji, zatwierdzony przez rząd w 2016 roku, zostanie dostosowany – poinformował wicepremier Wiktorii Abramczenko. Sprecyzowano, że zmiany w przepisach pozwolą na określenie podmiotów wchodzących w skład Rosji w kontekście powiatów i gmin miejskich, w których liczba dzików zostanie zmniejszona „do wartości 0,25/0,5/1/2/3 osobników na tysiąc hektarów”. Dziki są głównymi wektorami wirusa afrykańskiego pomoru świń.

ASF – planowane zmiany w planie walki z rozprzestrzenianiem się wirusa

Rosyjska Federalna Służba Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego będzie kontrolowała zalecane wskaźniki gęstości populacji dzików. Planowane jest prowadzenie nalotów wraz z przedstawicielami władz podmiotów uprawnionych w zakresie łowiectwa i weterynarii. Naloty na specjalnie chronione obszary przyrodnicze o znaczeniu federalnym odbędą się wspólnie z Federalną Służbą Zarządzania Zasobami Naturalnymi.

Dodatkowo, zgodnie z dodatkiem do planu działań, zaleca się wyznaczenie stref buforowych wokół kompleksów hodowlanych trzody chlewnej o promieniu do 10 kilometrów na terenie nadleśnictw miejskich, w których konieczne jest zapewnienie możliwości usunięcia populacji dzików do 1 stycznia 2021 roku. Rząd uważa, że ​​taki środek znacznie zmniejszy ryzyko wprowadzenia ASF na fermy hodowlane i zapewni wysoki poziom ich ochrony biologicznej.

Należy zauważyć, że środki mające na celu zmniejszenie liczby dzików powinny być podejmowane „ostrożnie i bez szkody dla ekosystemu”.

Zmiany muszą być zgodne z interesem zachowania populacji dzików, która jest zarówno bazą pożywienia dla innych drapieżników, jak i zasobem łowieckim

– przekazała służba prasowa wicepremiera Wiktoria Abramczenko.

Czytaj też: Piątka dla zwierząt. Szczepan Wójcik w Senacie: Straciliśmy zaufanie do naszego państwa!

ASF – dotychczasowe ogniska wirusa i straty w Rosji

W Rosji do tej pory w 53 regionachASF 0215 zarejestrowano ponad 1,7 tysiąca ognisk ASF. Jak zauważono w gabinecie, afrykański pomór świń przekłada się na wielomiliardowe straty dla przedsiębiorstw zajmujących się hodowlą świń z powodu niszczenia zwierząt gospodarskich i środków przeciw epidemii.

Afrykański pomór świń jest wysoce zaraźliwą chorobą wirusową, która zwykle prowadzi do śmierci świń domowych i zdziczałych w 100% przypadków. Nie ma lekarstwa na tę chorobę, a szczepionka nie została jeszcze opracowana. Do najważniejszych przyczyn rozprzestrzeniania się choroby należy krążenie patogenu ASF na dużą skalę w dzikiej faunie oraz przetrzymywanie świń domowych w biologicznie wrażliwych gospodarstwach. Dziki są naturalnym rezerwuarem ASF.

meatinfo.ru/fot.Pxhere

swiatrolnika.info 2023