ASF – Chiny wstrzymują import niemieckiej wieprzowiny!

Po pierwszym przypadku ASF w Niemczech, Chiny wprowadziły zakaz importu niemieckiej wieprzowiny. Największym odbiorcą wieprzowiny z Niemiec są Chiny. Od soboty 12 września 2020 roku wszystkie dostawy mięsa i produktów od świń lub dzików do Chin będą niszczone lub zwracane zgodnie z instrukcjami chińskich służb celnych. Wszystkie dostawy, które są już w drodze, mają zostać dokładniej zbadane, zanim zostaną zwolnione. Federalne Ministerstwo Rolnictwa ogłosiło wcześniej, że nie można już wydawać świadectw weterynaryjnych wymaganych do eksportu.
ASF – Niemcy chcą kontynuować rozmowy z Chinami
Federalne Ministerstwo Rolnictwa potwierdziło, że pojawiła się informacja o zakazie importu z Chin. Jak poinformowała rzeczniczka, chiński rząd nadal prowadzi rozmowy na temat porozumienia w sprawie regionalizacji.
Celem rozmów jest zapewnienie, że dostawy będą pochodzić wyłącznie z regionów w Niemczech nie dotkniętych ASF. Taka jest również zasada w UE. Według własnych wcześniejszych informacji, Federalne Ministerstwo Rolnictwa rozmawia z kilkoma krajami spoza UE o dalszych możliwościach handlowych.
Chiny są największym konsumentem wieprzowiny na świecie i największym nabywcą niemieckiej wieprzowiny poza UE.
Kraj zna ASF aż za dobrze: w Chinach w 2019 roku zginęło lub musiało zostać zabitych ponad 100 milionów zwierząt. Podjęto odpowiednie środki, które przełożyły się na wzrost dostaw wieprzowiny do Chin.
Czytaj też: Hodowla zwierząt na futra – Skarb Państwa poniesie odpowiedzialność?!
ASF – reakcja niemieckich rolników i polityków
Joachim Rukwied, prezes Niemieckiego Związku Rolników, z zadowoleniem przyjął podejście rządu federalnego:
Przynajmniej w perspektywie średniookresowej musi istnieć możliwość dalszego dostarczania wieprzowiny z obszarów wolnych od ASF w Niemczech.
Polityk FDP Karlheinz Busen nazwał zakaz importu „wielką katastrofą dla niemieckiego rolnictwa”. Negocjacje z Chinami już dawno powinny się odbyć na najwyższym szczeblu rządowym. Rząd federalny musi udowodnić międzynarodowym partnerom handlowym, że robi się wszystko, aby powstrzymać ASF.
Premier Brandburga Dietmar Woidke (SPD) powiedział o podjętych środkach:
Teraz chodzi o zapobieganie wydostawaniu się dzików ze strefy rdzeniowej w promieniu trzech kilometrów przez ogrodzenie, prawdopodobnie zarażających inne zwierzęta i przenoszących chorobę do innych regionów.
Rolnicy w całych Niemczech również polegają na skutecznych środkach ochronnych, jak powiedział Rukwied:
Nasi niemieccy hodowcy świń podjęli już wiele działań, a teraz robią jeszcze więcej, aby utrzymać wirusa ASF z dala od swoich gospodarstw.
Odnosząc się do spadających cen świń, Rukwird powiedział:
Apelujemy do wszystkich zaangażowanych w łańcuch żywnościowy, aby nie wykorzystywali sytuacji kryzysowej ze szkodą dla hodowców świń.
agrarheute.com/fot.Pixabay