ASF – Niemcy sprawdzają czy może rozprzestrzeniać się przez paszę?

Rząd federalny Niemiec ogólnie klasyfikuje ryzyko rozprzestrzeniania się wirusa ASF za pośrednictwem paszy dla zwierząt jako niskie, ale dostrzega pewne wrażliwe punkty i niewielką ilość badań w tej kwestii. Wynika to z odpowiedzi na niewielką prośbę FDP w Bundestagu.
ASF – podejrzenie przenoszenia wirusa w świeżej paszy
Nadal istnieje stosunkowo niewiele badań dotyczących możliwego przenoszenia afrykańskiego pomoru świń (ASF) przez paszę. Jak wyjaśnia Uwe Feiler, parlamentarny sekretarz stanu przy federalnym ministrze rolnictwa, odpowiadając na pytania FDP, sprawa jest ważna również na szczeblu europejskim. W imieniu Komisji Europejskiej Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności bada obecnie ryzyko przenoszenia choroby zwierząt za pośrednictwem paszy.
Według nielicznych istniejących badań, wirus ASF może być przenoszony nie tylko przez nieprzetworzone produkty wieprzowe, ale także przez zanieczyszczoną wodę, ziarno, nasiona roślin oleistych i mączkę paszową oraz zieloną paszę lub wytworzoną z nich słomę. Silnie zanieczyszczona żywność może nadal powodować infekcje nawet po transporcie transatlantyckim, okres półtrwania wirusa wynosi od 9,6 do 14,2 dnia.
Ponieważ większość ognisk epidemii u świń domowych na Łotwie i w Estonii miała miejsce latem, niektórzy naukowcy podejrzewają, że ma to związek z karmieniem świeżą paszą. W związku z tym odpowiednie użycie było zabronione. Nawet słoma może być używana tylko wtedy, gdy jest bezpiecznie przechowywana przez co najmniej sześć miesięcy, to jest w taki sposób, aby dziki nie miały z nią kontaktu.
Czytaj też: ASF w Niemczech – Bawaria zaostrza środki ostrożności!
ASF – suszenie lub ogrzewanie paszy może dezaktywować wirusa
Feiler zwraca uwagę, że na szczeblu europejskim panuje zgoda co do tego, że ryzyko zakażenia wirusem ASF w sianie jest uważane za niskie. Jednak potencjalnie skażony materiał musi zostać poddany obróbce lub przechowywany przed karmieniem. Nie ma jednak dokładnych zaleceń. Świeżą trawę lub ziarno należy przechowywać poza zasięgiem dzików przez co najmniej 30 dni, a słomę przez co najmniej 90 dni. W jednym eksperymencie suszenie ziarna w temperaturze pokojowej przez co najmniej dwie godziny (pierwotna wilgotność 11,5-14,2 procenta) zmniejszyło wiremię tak bardzo, że infekcja nie była już możliwa.
Sekretarz stanu wyjaśnia, że nadal nie wiadomo, w jaki sposób dokładnie przetworzoną paszę można odkazić. Pewne jest, że podgrzanie do ponad 70 stopni dezaktywuje wirusa ASF. Do tego prawdopodobnie wystarcza również granulowanie.
agrarheute.com/fot.Pikrepo