ASF w Niemczech – liczba zarażonych dzików sięga 615 sztuk

Dwie z czterech głównych stref kwarantanny ustanowionych w Niemczech zostały rozszerzone, aby objąć obszary, w których znaleziono nowe ciała martwych dzików. Do tej pory oficjalnie zgłoszono śmierć 615 zwierząt, a jedyną dobrą wiadomością jest to, że nie ma ogniska ASF wśród świń domowych.
ASF w Niemczech
We wschodniej części Brandenburgii w Niemczech odnotowano 596 przypadków afrykańskiego pomoru świń wśród populacji dzików, a w Saksonii odnotowano 19 przypadków ASF. Oba regiony leżą blisko granicy z Polską, a najbardziej prawdopodobną przyczyną rozprzestrzeniania się wirusa są zwierzęta wędrowne, przekraczające granicę polsko-niemiecką.
Pierwszy przypadek afrykańskiego pomoru świń w Niemczech odnotowano w połowie września ubiegłego roku. Od tego czasu kraj stracił dostęp do kilku rynków zewnętrznych, takich jak Chiny, Japonia, Filipiny i Korea Południowa. Według szacunków opublikowanych jesienią, na rynku UE pozostanie od 300 000 do 900 000 ton wieprzowiny. Według najnowszej prognozy Rabobanku w tym roku spodziewana jest nadpodaż wieprzowiny na rynku UE, gdyż produkcja w Niemczech nie jest dostosowana do nowej rzeczywistości i presji wynikającej z ograniczeń COVID-19 i ASF.
Oczekuje się, że produkcja wieprzowiny pozostanie na stałym poziomie lub nieznacznie spadnie w 2021 r. ze względu na niższy popyt eksportowy, powolne ożywienie lokalnego popytu ze względu na Covid-19 i ciągłe zagrożenia ASF w Europie Wschodniej i Niemczech. Oczekiwany spadek importu Chin w 2021 r. będzie miał konsekwencje dla reszty świata, zwłaszcza Europy.
– powiedział Chengjun Pan, starszy analityk w Animal Protein w Rabobank.
Jednak odkrycie nowych szczepów ASF w Chinach i zwiększony popyt na wieprzowinę z Wietnamu i Filipin może zmniejszyć presję na unijny rynek wieprzowiny, ponieważ inni główni producenci w bloku, tacy jak Hiszpania, Holandia, Dania, Francja, Włochy i Belgia (teraz uznany za kraj wolny od wirusa) nadal mają dostęp do rynków trzecich.
KRD-IG o kryzysie polskiego drobiarstwa w dobie pandemii
ASF – Niemcy rozszerzają dwie główne strefy rdzeniowe!
Największe rozszerzenie dotyczy strefy rdzeniowej w powiecie Görlitz w Saksonii. Ta główna strefa, granicząca z Polską na wschodzie, zostanie powiększona do przynajmniej dwukrotnie, aby objąć niedawny przypadek znaleziony 20 stycznia, około 10 kilometrów na południe od miejsca, w którym znaleziono pozostałe. W tej strefie przypadki są wykrywane stosunkowo rzadko, jak dotąd wykryto tylko 19 dzików zarażonych ASF. Właściwa uwaga dla tego obszaru jest prawdopodobnie rozsądna, biorąc pod uwagę, że zarażone zwłoki często znajdują się po drugiej stronie granicznej rzeki Nysy.
Druga strefa, która została rozszerzona, znajduje się ponad 100 kilometrów dalej na północ w powiecie Märkisch-Oderland w Brandenburgii. Ta strefa rdzeniowa graniczy również z Polską na wschodzie i biegnie wzdłuż granicznej Odry. Tutaj strefa rdzeniowa musiała zostać poszerzona nieco na zachód, aby uwzględnić miejsce znalezienia 13 dzików, które zostały znalezione zaraz za obwodem początkowych stref rdzeniowych.
Strefy rdzeniowe stanowią kluczowy element strategii zwalczania ASF, zgodnie z protokołami Unii Europejskiej. Strefy główne są odgrodzone, aby mieć pewność, że zakażone zwierzęta nie mogą opuścić obszaru i przenieść wirusa w inne miejsce. Następnym krokiem po ogrodzeniu jest utworzenie „białych stref” wokół stref rdzeniowych. Są to korytarze – ponownie ogrodzone – w których zostaną zastrzelone wszystkie obecne dziki, aby upewnić się, że zwierzęta te nie mogą stanowić rezerwuaru dla wirusa, który ucieknie z wewnętrznej strefy.
Gdy białe strefy zostaną uwolnione od dzików, myśliwi wkroczą do wewnętrznych stref, aby zabić pozostałą populację dzików i przeprowadzić dokładne poszukiwania.
meatinfo.ru/fot.Pixabay