Talk icon

Informacje

04-08-2020

Autor: Sebastian Wroniewski

ASF – amerykańscy naukowcy odkryli nową metodę wykrywania wirusa

ASF

Amerykańskim naukowcom udało się opracować linię komórkową, która ułatwia izolację żywego wirusa afrykańskiego pomoru świń (ASF).

ASF – nowa linia komórkowa może być stale rozszerzana

Naukowcy z Departamentu Rolnictwa (USDA) z Agricultural Research Service (ARS) odkryli nową metodę wykrywania żywego wirusa afrykańskiego pomoru świń. Minimalizuje potrzebę pobierania próbek od żywych zwierząt i zapewnia łatwiejszy dostęp do laboratoriów weterynaryjnych, które muszą zdiagnozować wirusa.

Zidentyfikowali linię komórkową, której można użyć do izolacji i wykrycia żywego wirusa. To decydujący przełom w diagnostyce wirusa ASF

– wyjaśnia dr hab. Douglas Gladue, badacz w ARS.

Obecnie nie ma szczepionek przeciwko ASF. Obecnie w Chinach prowadzone są pierwsze badania kliniczne szczepionki. Aby zwalczyć epidemię, obecnie dostępna jest tylko kwarantanna i ubój zakażonych i zagrożonych zwierząt.

Do tej pory komórki krwi od żywych świń-dawców trzeba było usuwać w celu każdego wiarygodnego wykrycia wirusa, ponieważ komórki mogły być użyte tylko raz. Nowa linia komórkowa może być teraz stale hodowana i zamrażana, aby odkryć komórki do wykorzystania w przyszłości. Zmniejsza to liczbę żywych zwierząt dawców.

Czytaj też: PILNE! ASF znów zaatakował! Kolejne 3 nowe ogniska wirusa!

ASF – w Państwowym Instytucie Weterynaryjnym wciąż trwają badania nad szczepionką

Opracowanie szczepionki na ASF jest niezwykleASF 0211 trudnym zadaniem, co najlepiej pokazuje przypadek hiszpański. Szczepionka na ASF powinna zawierać zmieniony kod genetyczny wirusa, który zostanie rozpoznany przez organizm świni. W 2019 roku w Państwowym Instytucie Weterynaryjnym – Państwowym Instytucie Badawczym miały rozpocząć się próby kliniczne, które mają doprowadzić do powstania skutecznej szczepionki na ASF. Na jakim etapie są obecnie prace nad szczepionką?

Mój zespół pod kierownictwem prof. Grzegorza Woźniakowskiego prowadzi badania nad szczepionką w sposób ciągły. Jesteśmy na etapie analizy wyników badań, które pochodzą od świń padłych i od tej, która przeżyła dłuższy okres czasu po podaniu substancji, którą możemy nazwać konstruktem antygenowym. Ten konstrukt będzie mógł być wykorzystany w najbliższej przyszłości do ostatecznego produktu. Natomiast, podobnie jak inne czołowe ośrodki naukowe, napotykamy ciągłe pewną barierę, której na obecnym etapie nie jesteśmy w stanie w sposób skuteczny pokonać. Badania dalej trwają, w dalszym ciągu są widoki na dobre rezultaty, choć żadnej daty nie możemy w tym momencie określić. Potrzebujemy spokoju, który mamy, podobnie jak środki finansowe. Upływający czas będzie odpowiedzią na to, kiedy taka szczepionka mogłaby być skonstruowana

– powiedział prof. Krzysztof Niemczuk, Dyrektor Państwowego Instytutu Weterynaryjnego

agrarheute.com/fot.Pikist/Pxhere

swiatrolnika.info 2023