ASF – przeszczep mikrobioty kałowej od guźca zwiększa ochronę u świń

Hiszpańskie badanie wykazało, że przeszczepianie mikrobioty kałowej może pomóc w zapewnieniu częściowej ochrony przed wirusem afrykańskiego pomoru świń (ASF).
ASF – przeszczep nie jest szkodliwy dla prosiąt, a jednocześnie modyfikuje ich mikroflorę jelitową
Badania przeprowadzone przez naukowców z katalońskiego centrum badawczego CReSA-IRTA zostały opublikowane w recenzowanym czasopiśmie Scientific Reports , publikacji Nature. W artykule wykazano, że przeszczep mikrobioty kałowej guźca nie jest szkodliwy dla prosiąt odsadzonych od matki, a jednocześnie modyfikuje ich mikroflorę jelitową. Leczenie guźców świń zapewnia również częściową ochronę przed atenuowanymi szczepami ASF.
W artykule zwrócono również uwagę na fakt, że u guźców (Phacochoerus africanus) wirus afrykańskiego pomoru świń krąży „tylko” w sposób subkliniczny – i jak to można wytłumaczyć, biorąc pod uwagę, że wirus powoduje 100-procentową śmiertelność u świń domowych i dzików w Europie.
Wraz z różnicami genetycznymi, inne czynniki mogą być zaangażowane w zróżnicowaną podatność na wirusa obserwowaną wśród euroazjatyckich suidów i afrykańskich guźców
– napisali naukowcy.
Stwierdzili, że wstępne dowody uzyskane w laboratorium CReSA-IRTA i innych wydawały się potwierdzać wpływ, jaki czynniki środowiskowe mogą mieć na infekcję ASF.
Czytaj też: ASF – polscy naukowcy przetestowali skuteczność środków chemicznych!
ASF – wyniki badań hiszpańskich naukowców
Wyjaśniając „dlaczego” stojące za badaniami, odnieśli się do faktu, że przeszczep mikrobioty kałowej okazał się korzystny w leczeniu chorób wirusowych ludzi i zwierząt, przewlekłych chorób wątroby, wrzodziejącego zapalenia jelita grubego oraz w zwalczaniu wielopornych infekcji Clostridium difficile u ludzi.
Badania przeprowadzono na grupie 48 prosiąt, pozyskanych z gospodarstw rolnych. Wszystkie zwierzęta zaszczepiono doustnie przez 3 kolejne dni świeżo przygotowanym materiałem kałowym z kału guźca, puli odchodów domowych lub grupy kontrolnej. Odchody guźców uzyskano z kolonii 11 guźców z barcelońskiego zoo.
Naukowcy napisali, że po przeszczepie kału poddano ich prowokacji zjadliwym lub atenuowanym szczepem ASF, aby porównać wyniki choroby. Nie zaobserwowano różnic po domięśniowej prowokacji wirusem E75, wirulentnym szczepem wirusa, niezależnie od przeszczepu mikrobioty kałowej.
I odwrotnie, bardzo znaczące zmniejszenie stężenia wirusa w surowicy, wydalanie wirusa z nosa i objawy kliniczne zaobserwowano, gdy świnie, którym przeszczepiono kał guźca, były domięśniowo prowokowane E75CV1, atenuowanym szczepem ASF, w porównaniu ze świniami, którym przeszczepiono odchody świń domowych.
Po ekstrakcji DNA stwierdzono, że zróżnicowanie mikrobioty kałowej świń SPF było najmniejsze z grup. Podobnie liczba różnych taksonów składających się na mikrobiotę żyjących w niewoli guźców (bogactwo) była podobna do mikrobioty świń SPF, co świadczy o znaczeniu środowiska, w którym hodowane są zwierzęta.
pigprogress.net/fot.Pixabay