Talk icon

Informacje

22-05-2020

Autor: Maciej Pawłowski

ASF – wniosek o dopłaty wyrównawcze dla producentów świń z niebieskiej strefy

ASF

ASF jest niebezpiecznym wirusem, którego producenci świń za wszelką cenę próbują uniknąć. W Polsce istnieją jednak strefy niebieskie, które sprawiają, że hodowcy każdego miesiąca tracą duże pieniądze.

ASF – problemy w rzeźniach

Na rynku żywca wieprzowego dochodzi do wielu anomalii. Dzieje się tak dlatego, że województwo lubuskie oraz wielkopolskie znajduje się w niebieskiej strefie – rzeźnie nie są zainteresowane ubojem świń z tych obszarów, ponieważ boją się ryzyka. Z kolei producenci świń mają trudności z uzyskaniem dochodu, ponieważ sprzedaż na lokalnym rynku jest zablokowana. Aby wygenerować zysk, muszą przemieszczać swoje świnie do rzeźni położonych na wschodzie kraju. Jednak i tutaj pojawiają się problemy – świnie ze stref wolnych od ASF osiągają znacznie lepsze ceny od tych, które znajdują się w strefie niebieskiej. Ponadto dochodzą jeszcze koszty transportu. Gorsza sytuacja jest zauważalna gołym okiem, ponieważ ceny potrafią być o 60 do 90 groszy za kilogram niższe.

ASF – wniosek o dopłatyasf doplaty

Z powyższych powodów Krajowy Związek Pracodawców-Producentów Trzody Chlewnej złożył wniosek o wprowadzenie dopłat dla producentów świń znajdujących się w niebieskiej strefie. Bez dopłat wyrównawczych utrzymanie produkcji może okazać się niemożliwe. Zbliża się sezon letni, podczas którego zazwyczaj zwiększa się liczba ognisk ASF. Bez dopłat wyrównawczych niektórzy producenci mogą próbować podjąć ryzyko związane z nielegalnym przemieszczaniem świń, w celu uzyskania lepszych cen.

ASF – coraz lepsza sytuacja w kraju

Okazuje się, że w Polsce sytuacja dotycząca bezpieczeństwa świń jest coraz lepsza. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi wraz z Inspektoratem Weterynarii ogłosiło, że 23 gminy zostały wyłączone ze strefy niebieskiej. Walka z ASF może być więc skuteczna – w dodatku, jak pokazały powyższe przykłady, będzie to ogromna korzyść finansowa dla wielu producentów świń. Ponownie będą mogli oni uzyskiwać lepsze ceny, co przełoży się na lepsze prosperowanie ich zakładów. Jest to duży sukces, dlatego należy mieć nadzieję na to, że wirus nie rozwinie się w naszym kraju, a producenci będą mieli spokojną drugą połowę roku.

Czytaj także: Walka z ASF przynosi efekty! 23 gminy wyłączone ze strefy niebieskiej!

kzp-ptch, Świat Rolnika/pixabay.com

swiatrolnika.info 2023