ASF w Chinach: kolejna fala eliminacji stad opóźnia ich odbudowę

Ceny świń w Chinach spadły w ciągu ostatnich kilku tygodni z powodu zapasów mięsa wprowadzonych na rynek przez rząd i kolejnej fazy eliminacji stad spowodowanej ogniskami ASF w Guangdong i Xinjiang. Ponadto w niektórych częściach kraju panowały wyjątkowo mroźne zimy, co zaostrzało problemy. W zeszłym roku chińskie władze zakazały stosowania antybiotyków w paszy, co spowolniło przyrost masy ciała, a świnie są bardziej podatne na biegunkę i choroby układu oddechowego w tak zimnej pogodzie.
ASF wciąż poważnym problemem w Chinach
Pod koniec 2020 roku chińskie Ministerstwo Rolnictwa i Spraw Wiejskich poinformowało, że liczba macior osiągnęła 41,61 miliona, a zdolność produkcyjna wynosiła 90% poziomów sprzed ASF. Jednak nowe ogniska wirusa, z których niektóre są związane z nowymi szczepami, zmusiły producentów do uboju niektórych zwierząt na fermach, zgodnie z najnowszym raportem Global Pork Market Report firmy Genesus Inc. Ceny zostały zamrożone na 4,90 dolarów / kg w ciągu ostatnich dwóch tygodni po okresie 5,56 dolarów / kg z powodu dużego popytu podczas świąt chińskiego Nowego Roku.
ASF pozostaje głównym problemem w chińskim przemyśle trzody chlewnej, ponieważ nie wiadomo, kiedy będzie dostępna skuteczna szczepionka. MARA zgłosiła nowe ogniska w prowincjach Guangdong i Xinjiang od pierwszego miesiąca tego roku. Istnieją inne nieformalne doniesienia o ponownych epidemiach i problemach z eksperymentalną szczepionką.
– informuje ministerstwo.
Ponadto w niektórych częściach kraju panowały wyjątkowo mroźne zimy, co zaostrzało problemy. W zeszłym roku chińskie władze zakazały stosowania antybiotyków w paszy, co spowolniło przyrost masy ciała, a świnie są bardziej podatne na biegunkę i choroby układu oddechowego w tak zimnej pogodzie. Nie jest jasne, jak poważne są te problemy i jaki wpływ mogą mieć na odbudowę stad trzody chlewnej i produkcję wieprzowiny w kraju.
Odstrzał wilków możliwy? Szef PZŁ chce rozpatrzenia koncepcji kontrolowanej depopulacji
ASF spowolni odbudowę stad
Populacja macior w Chinach spadła
w styczniu po raz pierwszy od 13 miesięcy, ponieważ ubój loch postępuje szybciej niż zwykle z powodu wybuchów ASF i niskiej produktywności. Zgodnie z ostatnim raportem, udział świń LBW wchodzących na rynek jest na najgorszy od listopada 2019 r.
– wyjaśnia Lyle L. Jones, dyrektor sprzedaży w Chinach, Genesus Inc.
Ponadto Bloomberg twierdzi, że do 15% krajowej populacji świń może zostać utraconych z powodu choroby w okresie zimowym, a pełne wyzdrowienie do poziomów sprzed ASF prawdopodobnie zajmie do drugiej połowy 2022 r.
Jeśli to prawda i jeśli 15% stada macior w Chinach (6 milionów) zostało zabitych, co jest równe całej bazie produkcyjnej USA, można oczekiwać, że ceny świń i import spadną, ponieważ eliminacja macior zwiększy ilość wieprzowina w krótkim okresie.
– dodał Jones.
meatinfo.ru/fot.pixabay