Talk icon

Informacje

15-03-2017

Autor: Anna Kołcon

ARiMR: Płatności obszarowe za 2017 rok. Rozpoczęło się przyjmowanie wniosków

ARiMR: Płatności obszarowe za 2017 rok. Rozpoczęło się przyjmowanie wniosków

Od 15 marca do 15 maja można składać do ARiMR wnioski o przyznanie płatności obszarowych za 2017. Istnieje możliwość złożenia wniosku o przyznanie płatności przy wykorzystaniu aplikacji e-wniosek. Uproszczono zasady logowania oraz nadawania kodu dostępu do systemu teleinformatycznego ARiMR.

Od 15 marca do 15 maja można składać do ARiMR wnioski o przyznanie płatności obszarowych za 2017 r. Kto nie zdąży tego zrobić w tym terminie, będzie mógł dostarczyć swój wniosek do 9 czerwca, ale wówczas należne mu płatności będą pomniejszane o 1 proc. za każdy roboczy dzień opóźnienia.

W roku 2017 na jednym formularzu wniosku można ubiegać się o:

 

1 przyznanie płatności w ramach systemów wsparcia bezpośredniego, tj.:

  • jednolitej płatności obszarowej, płatności za zazielenienie oraz płatności dodatkowej,
  • płatności dla młodych rolników,
  • płatności do powierzchni uprawy buraków cukrowych,
  • płatności do powierzchni uprawy konopi włóknistych,
  • płatności do powierzchni upraw roślin strączkowych na ziarno,
  • płatności do powierzchni upraw roślin pastewnych,
  • płatności do powierzchni uprawy ziemniaków skrobiowych,
  • płatności do powierzchni uprawy truskawek,
  • płatności do powierzchni uprawy pomidorów,
  • płatności do powierzchni uprawy lnu,
  • płatności do powierzchni uprawy chmielu,
  • płatności do krów,
  • płatności do bydła,
  • płatności do owiec,
  • płatności do kóz,
  • płatności niezwiązanej do tytoniu

 

2. przyznanie płatności dla obszarów z ograniczeniami naturalnymi lub innymi szczególnymi ograniczeniami (płatność ONW);

 

3. przyznanie płatności rolno-środowiskowo-klimatycznej (PROW 2014-2020), w tym zachowanie zagrożonych zasobów genetycznych zwierząt w rolnictwie;

 

4. przyznanie płatności ekologicznej (PROW 2014-2020);

 

5. przyznanie płatności rolnośrodowiskowej (PROW 2007-2013), w tym zachowanie zagrożonych zasobów genetycznych zwierząt w rolnictwie;

 

6. wypłatę pomocy na zalesianie (PROW 2007-2013);

 

7. przyznanie premii pielęgnacyjnej i premii zalesieniowej (PROW 2014-2020);

 

8. przyznanie pierwszej premii pielęgnacyjnej do gruntów z sukcesją naturalną.

 

Płatność rolnośrodowiskowa może zostać przyznana jedynie rolnikowi, który kontynuuje zobowiązanie rolnośrodowiskowe podjęte w ramach PROW 2007-2013.

 

Rolnicy, którzy w 2015 r. przystąpili do systemu dla małych gospodarstw, otrzymają płatność w ramach tego systemu, zastępującą inne płatności finansowane z budżetu unijnego. Wystąpienie z systemu dla małych gospodarstw jest możliwe w terminie do 30 września br. Nie jest już natomiast możliwe przystąpienie do tego systemu.

 

Termin składania wniosków o przyznanie płatności za 2017 r. potrwa do 15 maja br. Możliwe jest również złożenie wniosku po tej dacie, nie później jednak niż do dnia 9 czerwca 2017 r., ale spowoduje to sankcje w postaci obniżenia kwoty płatności o 1 proc. za każdy dzień roboczy zwłoki. Warto złożyć wniosek we wcześniejszych terminach, ponieważ w przypadku braków kierownik biura powiatowego Agencji, informuje rolnika o tym fakcie. Na ich poprawienie umożliwiające przyznanie płatności bezpośrednich beneficjent ma czas do 9 czerwca 2017 roku.

 

Każdy rolnik, który ubiegał się o przyznanie płatności bezpośrednich w zeszłym roku, otrzymał z Agencji wstępnie wypełniony tzw. wniosek spersonalizowany. Wniosek o przyznanie płatności bezpośrednich za 2017 r. można pobrać także z portalu internetowego Agencji. Jest także możliwość złożenia wniosku o przyznanie płatności przy wykorzystaniu aplikacji e-wniosek.

 

Od 2017 r. uproszczone zostały zasady logowania oraz nadawania kodu dostępu do systemu teleinformatycznego ARiMR.Do tej pory, każdy kto chciał otrzymać taki dostęp musiał wypełnić papierowy wniosek o nadanie loginu i kodu dostępu (hasła) i dostarczyć go do biura powiatowego ARiMR. Od tego roku będzie można uzyskać dostęp do systemu teleinformatycznego ARiMR bez wychodzenia z domu. Rolnik, by tak się stało, będzie musiał wpisać swój numer ewidencyjny gospodarstwa, 8 ostatnich cyfr rachunku bankowego oraz kwotę ostatniej płatności otrzymanej z Agencji w roku kalendarzowym poprzedzającym rok złożenia wniosku – nie ma znaczenia z jakiego tytułu została dokonana ta płatność (w kampanii 2017 będzie to ostatnia płatność zrealizowana przez Agencję w roku 2016). Po poprawnej weryfikacji, system automatycznie założy beneficjentowi konto oraz pozwoli na wprowadzenie indywidualnego hasła, które umożliwi dostęp do systemu.

 

To nie koniec udogodnień. Wdrożone modyfikacje aplikacji e-wniosek zweryfikują poprawność większości danych wprowadzanych przez rolników. I tak wypełniając wniosek o przyznanie płatności aplikacja e-wniosek automatycznie sprawdzi, czy suma powierzchni podrzędnych działek deklarowanych przez rolnika nie jest większa niż powierzchnia działki głównej. Jeżeli tak się zdarzy, system zgłosi błąd. ARiMR przeniosła do aplikacji e-wniosek geometrię działek rolnych obejmujących 75 proc. powierzchni zatwierdzonej do jednolitej płatności obszarowej w roku 2016. Rolnik wchodząc w moduł umożliwiający wyrysowanie działek rolnych, będzie mógł pobrać obrys działki wyrysowanej w poprzednim roku, a tym samym nie będzie musiał ponownie rysować powierzchni (dotyczy to działek rolnych, których powierzchnia i kształt nie uległ zmianie w stosunku do roku poprzedniego). Jeżeli powierzchnie działek rolnych ulegną zmianie, rolnik będzie mógł dokonać modyfikacji wrysowanego obszaru.

Mówiąc prościej: wyrysowanie działek w e-wniosku będzie dużo łatwiejsze niż w latach ubiegłych. Zmodyfikowane funkcjonalności aplikacji e-wniosek pozwolą także na pobranie aktualnych danych referencyjnych dla każdej działki, jak również na zweryfikowanie, czy dana działka kwalifikuje się do przyznania płatności ONW. Wdrożony zostanie również mechanizm pozwalający na automatyczne sprawdzenie powierzchni deklarowanych do poszczególnych schematów pomocowych w stosunku do powierzchni maksymalnych kwalifikowalnych obszarów.

 

Szczegółowe informacje dotyczące aplikacji e-Wniosek dostępne są na stronie internetowej ARiMR.

 

W roku 2017 na realizację płatności bezpośrednich zostanie przeznaczona kwota ok. 3,4 mld euro. Szacuje się, że na działania obszarowe w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich za rok 2017, czyli dopłaty ONW, płatności rolnośrodowiskowe (PROW 2007 - 2013), rolno-środowiskowo-klimatyczne, ekologiczne czy zalesieniowe, zostanie wypłacona kwota ok. 2,6 mld zł.

 

arimr.gov.pl/minrol.gov.pl/AZK/Fot. pixabay.com

swiatrolnika.info 2023