Talk icon

Informacje

30-11-2020

Autor: Alicja Ostrowska

Choroba pęcherzykowa świń – nie pomyl jej z różnicową pryszczycą

Choroba pęcherzykowa świń

Choroba pęcherzykowa świń wywoływana jest wirusem z rodzaju Enterovirus, który jest wyjątkowo oporny na czynniki zewnętrzne oraz zmienne pH. Objawy choroby przypominają inną infekcję – różnicową pryszczycę. Ostatni przypadek zarażenia SVD w Polsce stwierdzono w 1972r. Nie istnieją środki farmakologiczne pozwalające zwalczyć chorobę w stadzie.

Choroba pęcherzykowa świń – charakterystyka choroby

Choroba pęcherzykowa świń wywołana jest przez wirus z rodziny Picornaviridae, rodzaju Enterovirus. Skrótowo określana jest jako SVD, czyli Swine vesicular disease. Jedynym naturalnym nosicielem pasożyta są świnie.choroba pecherzykowa swin 567899

Źródłem zakażenia się są inne chore zwierzęta lub ich odchody, produkty pochodzenia zwierzęcego, ale także zainfekowane odpady. Wirus ten ulega inaktywacji w wysokich temperaturach, obecność jego komórek w mleku ginie w 60 stopni C już w ciągu 2 minut, w gnojowicy przy temperaturze 64 stopni C również w 2 minuty, natomiast w mięsie przy temperaturze 70 stopni C. Niestety samo peklowanie, wędzenie, solenie nie zabija wirusa. W zależności od szczepu choroby, dawki wirusa, wieku świni oraz drogi wniknięcia wyróżniamy przebieg subkliniczny, łagodny lub ciężki. Okres wylęgania choroby trwa zazwyczaj od 2 do 7 dni. Charakterystycznym objawem infekcji są pęcherze obecne na tarczy ryja oraz w okolicach jamy ustnej, piętkach racic, koronkach, szpary międzyracicowej oraz skórze śródstopia i śródręcza.

Również zachowanie zarażonego osobnika odbiega od normy. Są one nerwowe, atakują i gryzą przeszkody. Temperatura ciała świni wzrasta nawet to 42°C. Natomiast ciężarne lochy często nie są wstanie donosić ciąży.

Czytaj także: Truskawki w Finlandii – nowa technika całorocznej uprawy

Choroba pęcherzykowa świń – zwalczanie choroby

Niestety nie istnieją środki farmakologiczne pozwalające zniszczyć SVD. Jedynym sposobem, aby choroba pęcherzykowa świń nie pojawiła się w naszym stadzie jest zabicie świń znajdujących się w ognisku choroby oraz utylizacja zwłok. Wyróżniamy dwa rodzaje monitorowania chorób dotyczących zwierząt wrażliwych w tym świń, a mianowicie monitoring bierny oraz czynny.

Pierwszy z nich opiera się o ustawę z dnia 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt co wiąże się z obowiązkiem zgłoszenia powiatowemu lekarzowi weterynarii w chwili podejrzenia występowania SVD w stadzie i podjęciu przez niego odpowiednich kroków potwierdzających lub wykluczających chorobę. Natomiast monitoring czynny to badanie odpowiedniej liczby próbek pobranych od żywych świń hodowanych na obszarze każdego powiatu w celu stałej kontroli chorób pojawiających się na danym obszarze.

Źródło: wetgiw.gov.pl

 

 

swiatrolnika.info 2023