Talk icon

ARCHIWUM IGR

26-10-2022

Autor: Instytut Gospodarki Rolnej

Zielony Ład w praktyce – Stanowisko Federacji Branżowych Związków Producentów Rolnych

Brak grafiki

Jak informuje Federacja Branżowych Związków Producentów Rolnych dnia 19 stycznia 2022 r. Copa-Cogeca zorganizowała spotkanie on-line z dr Roelem Jongeneelem z holenderskiego Wageningen University & Research (WUR). Tematem rozmowy były skutki wprowadzenia Zielonego Ładu w Europie na Wspólną Politykę Rolną.

Eksperci i naukowcy z WUR przeanalizowali możliwe scenariusze wprowadzania do Wspólnej Polityki Rolnej elementów Zielonego Ładu. Wyniki oparte na analizie na poziomie makroekonomicznym nie napawają optymizmem.

Okazuje się, że Europę czeka obniżenie plonów oraz ich jakości. Tylko w jednym scenariuszu, Polsce grozić będzie spadek produkcji jabłek o 50%, rzepaku o 18%, buraków cukrowych 23%, a chmielu 16%. Jednocześnie spadek produkcji będzie szedł w parze z drastycznym wzrostem cen produktów rolnych.

Rolnicy prawdopodobnie odczują negatywny wpływ na swoje dochody i nie zmieni tego nawet spadek wydatków na nawozy i pestycydy.
Europejskie strategie „Od pola do stołu” oraz „Bioróżnorodności” przełożą się na handlu zagranicznym Unii Europejskiej. Należy się spodziewać wzrostu importu do UE, podczas gdy eksport będzie spadał. Rolnicy europejscy zostaną postawieni w niekorzystnej konkurencji względem produktów rolniczych z krajów trzecich.

Zielonemu Ładowi towarzyszyć będzie również rosnące zapotrzebowanie na kosztowne inwestycje z zakresu hodowli, produkcji i upraw. Są one niezbędne, aby pomóc w redukcji pestycydów i składników odżywczych.
W trakcie spotkania głos zabrał Marian Sikora Przewodniczący Federacji Branżowych Związków Producentów Rolnych.

Analizy naukowe są bardzo niepokojące. Tym bardziej będziemy naciskać na Komisję Europejską, aby przedstawiła swoją wizję skutków wprowadzenia reformy Wspólnej Polityki Rolnej. Nie może być tak, że kolejne ośrodki akademickie przekazują alarmistyczne raporty, a Bruksela udaje, że nic się nie dzieje

Mówił. Zielony Ład będzie miał również negatywne skutki w produkcji zwierzęcej. Możemy spodziewać się wzrostu kosztów produkcji w związku z zapowiadanymi planami podniesienia dobrostanu oraz ochrony środowiska. Jednocześnie ograniczenia wprowadzenie w transporcie zwierząt może wpływać na specjalizację produkcji w poszczególnych krajach członkowskich UE.

Naukowcy oszacowali, że Zielony Ład może przyczynić się do kilkunastoprocentowego spadku produkcji (od 10 do 15 proc. ) oraz wzrostów cen żywności odzwierzęcej ( wołowina +22 proc., wieprzowina + 40 proc. i drób +17 proc.).

Odbije się to na handlu zagranicznym w postaci spadku eksportu netto oraz wzrostu importu netto.

Na tym etapie badań nie można niestety określić, jak w przypadku podwyżek cen żywności zachowają się konsumenci, którzy być może będą musieli zmienić swoje przyzwyczajenia kulinarne.

Co istotne oddziaływanie Zielonego Ładu na spadek dochodów będzie zróżnicowany geograficznie. Np. sytuacja producentów mleka z Mazowsza i Podlasia ulegnie minimalnemu pogorszeniu, ale już w przypadku Niderlandów, tamtejsi rolnicy zanotują nawet kilkudziesięcioprocentowe spadki dochodów.

swiatrolnika.info 2022