O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

ARCHIWUM IGR

28-10-2022

Autor: Instytut Gospodarki Rolnej

Łukasz Warzecha o polityce klimatycznej UE

Przyczyny wprowadzania polityki klimatycznej Unii Europejskiej są złożone.

Łukasz Warzecha, polski dziennikarz i komentator polityczny, w rozmowie z Instytutem Gospodarki Rolnej, wypowiedział się na temat troski Unii Europejskiej o klimat i tego jakie mogą być tego przyczyny.

Zdaniem publicysty, część to zapotrzebowanie polityczne, z którego bardzo chętnie korzystają politycy aby zachęcać swoich wyborców i dawać im poczucie, iż głosując na danego polityka, walczą w ważnej sprawie.

Łukasz Warzecha:“Jak zawsze przy takich ideologicznych przedsięwzięciach, stoi też za tym jakiś interes gospodarczy. Jeżeli spojrzymy na to, który kraj w Unii Europejskiej dysponuje najbardziej rozwiniętymi technologiami tzw. zielonymi, to będą to Niemcy. Kto tych technologii ma najwięcej, ten na wprowadzeniu Zielonego Ładu będzie wygrywał.”

Interesy gospodarcze innych krajów Unii Europejskiej, którym dostosowanie się do postulatów Zielonego Ładu nie będzie sprawiało tak ogromnego problemu jak Polsce, z uwagi na fakt posiadania bardziej rozwiniętych technologii w rolnictwie ekologicznym, mogą mieć wpływ na polską gospodarkę.

Łukasz Warzecha:“Z tego też powodu toczy się wojna o tak zwaną taksonomię unijną, czyli o to które technologie i źródła energii będzie można uznawać za należące do tego Zielonego Ładu. Jednym z kluczowych zagadnień jest kwestia energii jądrowej. Niemcy opowiadały się przeciwko uznaniu energii jądrowej za zieloną, a my wiemy doskonale że dla Polski jest to warunek tego, żeby móc się w miksie energetycznym wymaganym przez Zielony Ład zmieścić. Zatem tak, interesy gospodarcze grają tutaj ogromną rolę.”

Zdaniem Eksperta, wiele postulatów europejskiego Zielonego Ładu, może doprowadzić do przekierowania produkcji żywności do krajów spoza Unii Europejskiej, a co za tym idzie problem emisji CO2 nie zostanie rozwiązany, lecz będzie rozwijany poza Unią Europejską.

Łukasz Warzecha:“Unia Europejska zdaje sobie doskonale sprawę z tego, że jeżeli spróbuje ograniczyć wzrost gospodarczy poprzez wprowadzanie takich programów jak Fit For 55, to naturalną reakcją rynku będzie wyprowadzenie produkcji poza Unię Europejską i dlatego właśnie łącznie z Fit For 55, powstał projekt zielonego podatku granicznego, który ma być nakładany na całą produkcję, która przyjeżdzałaby do Unii Europejskiej spoza jej granic z miejsc gdzie nie ograniczono emisji CO2, czyli gdzie ta produkcja powoduje właśnie emisję CO2, to jest najlepsza recenzja Fit For 55 i Zielonej Polityki, bo jeżeli trzeba na siłę, sztucznie ograniczać naturalne odruchy rynku, który chce uciekać od wyższych kosztów, to znaczy że sam system, od którego przedsiębiorcy będą chcieli uciekać i to doskonale wiadomo, jest po prostu skrajnie anty-rynkowy.”

Zdaniem Łukasza Warzechy należy poddać pod wątpliwość uczestnictwo Polski we wdrażaniu polityki klimatycznej w tym, w Zielonym Ładzie, ponieważ nasza polityka energetyczna różni się od polityki energetycznej naszych sąsiadów.

Łukasz Warzecha:“Rozgrywa się tutaj wielka gra polityczna o to, kto na tym skorzysta oraz kto na tym straci i my jako ten kraj o szczególnych warunkach mamy problem z zebraniem poparcia dla naszej sytuacji i naszych postulatów. Dlatego uważam, że rozsądnie byłoby zacząć się zastanawiać nad tym czy Polska w ogóle powinna w Zielonym Ładzie uczestniczyć.

To jest oczywiście bardzo poważne pytanie polityczne, nie ma prostego sposobu żeby się z polityki klimatycznej Unii Europejskiej wyklamkować, ale pewne rzeczy można zawsze zrobić. Jednym z najpilniejszych zadań i tutaj uważam, że Polska powinna walczyć wyjątkowo ostro, a niestety tego nie widzę, jest reforma systemu uprawnień do emisji CO2.”

Podobnie sprawa wygląda kwestia wprowadzenia rozwiązań pakietu Fit For 55. Ceny uprawnień dotyczących systemu uprawnień do emisji CO2 biją w tym momencie rekordy i mają wpływ na wzrosty cen prądu w Polsce.

swiatrolnika.info 2023