O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

ARCHIWUM IGR

25-10-2022

Autor: Instytut Gospodarki Rolnej

Stanowisko Instytutu Gospodarki Rolnej względem ataków niemieckich Zielonych

Brak grafiki

Stanowisko Instytutu Gospodarki Rolnej względem ataków niemieckich Zielonych

Instytut Gospodarki Rolnej zdecydowanie potępia ostatnie aktywności niemieckich Zielonych wymierzone w polską rację stanu. Grupy polityków i aktywistów zapowiedziały czynne działania względem zablokowania w Polsce rozwoju sektora energii atomowej oraz planów regulacji Odry.

Zgodnie z Polityką energetyczną Polski do 2040 r., w 2033 r. zostanie uruchomiony pierwszy blok elektrowni jądrowej o mocy ok. 1-1,6 GW. Kolejne bloki będą wdrażane co dwa-trzy lata, a cały program jądrowy zakłada budowę sześciu bloków o mocy 6-9 GW. Zgodnie ze wstępnymi szacunkami w pierwszej połowie lat 40. 20-25 proc. energii elektrycznej produkowanej w Polsce będzie pochodzić z atomu.

Tymczasem niemieccy Zieloni zapowiadają protesty względem rozwoju energetyki atomowej w Polsce. Ma on stanowić rzekome zagrożenie dla bezpieczeństwa Niemiec. Jest to działanie ze wszech miar niepożądane – tym bardziej, że rozwój energetyki atomowej wpisuje się w strategię zielonej transformacji forsowanej przez unijne instytucje.

Niemieccy Zieloni sprzeciwiają się także koniecznej ze strony polskiej inwestycji regulacji Odry. Ich zdaniem „Promowana przez Polskę rozbudowa Odry doprowadzi do nieuzasadnionego negatywnego wpływu na rolnictwo, klimat i bilans wodny”

W ubiegłym roku brandenburskie ministerstwo środowiska, którym kieruje Axel Vogel z Zielonych, odwołało się od decyzji Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Szczecinie, mówiącej o planach rozbudowy i regulacji Odry. Resort uważa, że działania te mogą mieć negatywny wpływ na siedliska przyrodnicze oraz zwiększyć erozją brzegów po niemieckiej stronie
Przez Polskę przepływają trzy najważniejsze europejskie wodne szlaki międzynarodowe. Są to: trasa E70 – od Zalewu Wiślanego i granicy z Kaliningradem do Atlantyku przez port w Antwerpii, trasa E30 – od Odessy nad Morzem Czarnym do Gdańska i dalej na Bałtyk oraz trasa E30 – od Dunaju przez Odrę do Szczecina.

Zdaniem Instytutu Gospodarki Rolnej działania Zielonych w tym zakresie mają na celu zahamowanie rozwoju ekologicznego transportu rzecznego w Polsce, ponieważ mógłby on odbić się negatywnie na sytuacji tego sektora za Odrą.

swiatrolnika.info 2023