Talk icon

ARCHIWUM IGR

25-10-2022

Autor: Instytut Gospodarki Rolnej

Oświadczenie w sprawie kampanii Fundacji Międzynarodowy Ruch na Rzecz Zwierząt Viva!

Brak grafiki

Oświadczenie w sprawie kampanii Fundacji Międzynarodowy Ruch na Rzecz Zwierząt Viva!

Instytut Gospodarki Rolnej pragnie wyrazić swoje oburzenie z powodu wpisu zamieszczonego na profilu Białe Kłamstwa prowadzonego w serwisie Facebook przez Fundację Międzynarodowy Ruch na Rzecz Zwierząt Viva!

Zaprezentowana we wpisie grafika przedstawia krowy mleczne przyodziane w stroje nawiązujące do tych, które w strasznych czasach II wojny światowej przywdziewać musieli więźniowie niemieckiego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau. Dodatkowo na strojach użytych w grafice umieszczona została gwiazda, która pozwalała Niemcom na identyfikację więźniów pochodzenia żydowskiego.

Poza oczywistym haniebnym wykorzystaniem historii Holocaustu, co stanowi nawiązanie do najgorszych praktyk manipulacyjnych, pragniemy zwrócić uwagę na kolejne już uderzenie w dobre imię polskiego sektora produkcji mlecznej.

Polska w roku 2018 zanotowała rekordowe wskaźniki eksportu w sektorze, sprzedając towary za 2,24 mld EUR przy dynamice wzrostu r/r na poziomie 3%. Względnie bez zmian kształtowały się wskaźniki importu, które w roku 2018 oscylowały wokół kwoty 1 mld EUR, co przełożyło się na dodatnie saldo handlu zagranicznego w wysokości około 1,25 mld EUR. Jest to najwyższe saldo jakie rodzimy rynek mleczarski notował od czasu wejścia Polski do Unii Europejskiej. Ubiegłoroczne wyniki porównywalne są tylko z rekordowymi ówcześnie latami 2014 i 2008, zdecydowanie przewyższając jednak tamtejsze wskaźniki eksportowe.

Sukcesy polskiego sektora produkcji mleka po raz kolejny spowodowały ataki grup tak zwanych ekologów, którzy rozpoczęli kampanię mającą na celu zaprezentowanie zmanipulowanego i skrajnie negatywnego wizerunku branży. Instytut Gospodarki Rolnej zdecydowanie sprzeciwia się podobnym praktykom.

Zwracamy również uwagę, że forma, którą przybrały ataki organizacji ekologicznych hańbi pamięć o ponad milionie więźniów zamordowanych w Auschwitz-Birkenau przez hitlerowskich, niemieckich najeźdźców, hańbi pamięć o bohaterach stawiających opór terrorowi, ich rodzinach, ich cierpieniu.

Sytuacja jest skandaliczna i jako taka stanowić może punkt wyjścia do dalszej mobilizacji środowisk rolnych, politycznych i patriotycznych, które nie zgadzają się na prowadzenie tak kłamliwej i urągającej polskiej historii kampanii. Do tej mobilizacji pragniemy Państwa gorąco zachęcić.

 

Jacek Podgórski

dyrektor Instytutu Gospodarki Rolnej

swiatrolnika.info 2022