O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

ARCHIWUM IGR

25-10-2022

Autor: Instytut Gospodarki Rolnej

Instytut Gospodarki Rolnej pragnie wyrazić głębokie zaniepokojenie petycją „Koniec Epoki Klatkowej”

Brak grafiki

Instytut Gospodarki Rolnej pragnie wyrazić głębokie zaniepokojenie petycją  „Koniec Epoki Klatkowej”.

Aktywiści prozwierzęcy donoszą, że w ramach petycji dążącej do zakazu chowu i hodowli zwierząt w systemie klatkowym zebrano już około 1 mln podpisów. 

Ww. Inicjatywa w opinii Instytutu Gospodarki Rolnej stanowić może realne zagrożenie dla wskaźników produkcji i eksportu artykułów rolnych w całej Unii Europejskiej. Stosowanie klatek w chowie i hodowli zwierząt pozwala na prowadzenie zbilansowanej gospodarki rolnej we wszystkich krajach wspólnoty. Taka forma prowadzenia gospodarstw pozwala na utrzymanie w szczególności hodowli przemysłowych, które stanowią filar bezpieczeństwa żywnościowego Unii Europejskiej i świata. Tego typu gospodarstwa są także podstawowym dostarczycielem produktów przeznaczonych na eksport na rynek unijny, pozaunijny oraz rynki światowe (w tym chiński).

Potencjalne wejście w życie planowanych regulacji mogłoby doprowadzić do drastycznego obniżenia wskaźników produkcji mięsa, a co za tym idzie wzrostu cen i spadku dostępności produktów mięsnych. Konieczną konsekwencją wprowadzenia zakazu stosowania klatek w chowie i hodowli zwierząt byłoby także osłabienie sektora upraw roślin przeznaczonych na pasze. Tak znacząca ingerencja wiązałaby się z destabilizacją całego sektora rolnego w Unii Europejskiej w tym w Polsce.

Instytut Gospodarki Rolnej jest zdumiony faktem, że inicjatywę jawnie poparły organizacje prozwierzęce zarejestrowane na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Polska jest jednym z europejskich i światowych liderów w produkcji drobiu, trzody chlewnej, wołowiny, jaj, skór zwierząt futerkowych, mleka i innych produktów odzwierzęcych. Poparcie aktywistów w omawianej kwestii może okazać się ciosem dla polskiej produkcji rolnej i przyczynić się do spadku rentowności małych, średnich i dużych gospodarstw znajdujących się na obszarze RP, osłabiając jednocześnie polską gospodarkę i wpływając na spadek dynamiki wzrostu gospodarczego naszego kraju.

Instytut Gospodarki Rolnej przypomina również, że kwestie prowadzenia gospodarstw utrzymujących zwierzęta definiują prawo krajowe oraz europejskie. Powołane i funkcjonujące inspekcje – w szczególności inspekcja weterynaryjna – mają za zadanie czuwać nad przestrzeganiem prawa przez rolników.

Instytut Gospodarki Rolnej jest zdania, że ta i podobne inicjatywy legislacyjne mają za zadanie zaimplementować rozwiązania dążące do zaniechania spożycia i produkcji mięsa przez Europejczyków, co zważywszy na samą tylko motywację stanowi działanie wysoce szkodliwe i zbędne w myśl obowiązujących przepisów i wolności obywateli.

 

Jacek Podgórski

dyrektor Instytutu Gospodarki Rolnej

swiatrolnika.info 2023