O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

ARCHIWUM IGR

25-10-2022

Autor: Instytut Gospodarki Rolnej

Instytut Gospodarki Rolnej popiera tak zwaną specustawę ws. ASF

Brak grafiki

Instytut Gospodarki Rolnej popiera tak zwaną specustawę ws. ASF

Instytut Gospodarki Rolnej w pełni popiera zapisy zawarte w ustawie o zmianie niektórych ustaw w celu ułatwienia zwalczania chorób zakaźnych zwierząt. Zmiana prawa w tym zakresie jest konieczna w kontekście problemów związanych z rozprzestrzenianiem się wirusa afrykańskiego pomoru świń na terytorium RP.

Głównym rezerwuarem jak i wektorem przenoszenia wirusa są dziki, stąd zachodzi szczególna konieczność przeprowadzenia procesu redukcji populacji dzika na terytorium Polski. Z tego powodu Instytut Gospodarki Rolnej w pełni popiera zaangażowanie szerszego kręgu osób uprawnionych do polowania, którzy będą brać udział w odstrzale sanitarnym i którzy rekrutować się będą od tej pory także z grona policjantów, żołnierzy, funkcjonariuszy Straży Granicznej oraz funkcjonariuszy Państwowej Straży Pożarnej.

Zdaniem Instytutu Gospodarki Rolnej milowym krokiem jest wprowadzenie kar grzywny, ograniczenia lub pozbawienia wolności za utrudnianie lub uniemożliwianie polowania. Poza efektywnością samych polowań, myśliwi zobowiązani są do przywiązywania szczególnej troski do bezpieczeństwa zdrowia i życia zarówno uczestników polowania jak i osób postronnych. Niestety historia ostatnich lat pokazuje, że nieodpowiedzialne zachowania grup aktywistów ekologicznych wielokrotnie mogły doprowadzić do uszczerbku na zdrowiu lub utraty życia osób biorących udział w polowaniu.

Poza redukcją populacji dzików działaniem koniecznym jest restrykcyjne przestrzeganie zasad bioasekuracji, których naruszenie – zgodnie z nowym kształtem ustawy – stanowić będzie wkroczenie.

Funkcjonariusze Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej lub Inspekcji Weterynaryjnej będą również zobowiązani do udzielenia wszelkiej niezbędnej pomocy względem czynności związanych ze zwalczaniem chorób zakaźnych zwierząt (zabezpieczeniu terenu, na którym odbywa się polowanie, przed nieuprawnionym wstępem osób trzecich; wsparciu poszukiwania padłych zwierząt oraz kontroli przestrzegania przez osoby uprawnione do wykonywania polowania, w tym osoby wykonujące odstrzał sanitarny, zasad bioasekuracji).

Pragniemy również poinformować, że obawy organizacji prozwierzęcych związane z rzekomym całkowitym wyeliminowaniem dzików z terytorium Polski nie są oparte na rzetelnej wiedzy. Ograniczenie – nie likwidacja – populacji dzika stanowi natomiast kluczowy element zwalczania i zapobiegania rozprzestrzenianiu się ASF. Wejście w życie proponowanych przepisów będzie miało pozytywne skutki społeczne i gospodarcze, a także finansowe, w szczególności dla podmiotów sektora wieprzowiny, a w dalszej perspektywie – również dla budżetu państwa.

Instytut Gospodarki Rolnej apeluje zatem o zgłaszanie wszelkich przypadków nadużyć odpowiednim służbom i nie utrudnianie działań związanych z redukcją populacji dzików na terytorium RP. Pokonanie wirusa ASF jest wspólną sprawą wszystkich Polaków, ponieważ choroba poważnie zagraża rodzimym hodowlom trzody chlewnej, a pośrednio także innym branżom sektora rolno-spożywczego, rolnikom, konsumentom oraz budżetowi państwa.

Jacek Podgórski

dyrektor Instytutu Gospodarki Rolnej

swiatrolnika.info 2023