Talk icon

ARCHIWUM IGR

27-10-2022

Autor: Instytut Gospodarki Rolnej

Sekretarz Generalny COPA-COGECA- Pekka Pesonen krytycznie o nowym Zielonym Ładzie

Brak grafiki

Nowy Zielony Ład oraz polityki “od pola do stołu” oraz “bioróżnorodności” będą projektami, które bez wątpienia wywrą ogromny wpływ na kształt europejskiego rolnictwa.

Projekty te są promowane jako te, które pozytywnie wpłyną na rozwój europejskiego rolnictwa i będą bardzo korzystne dla unijnych konsumentów. Niestety w dalszym ciągu czekamy na kompleksową ocenę skutków wprowadzenia nowego zielonego ładu oraz polityk z nimi związanych. Zdaniem ekonomistów wprowadzenie Zielonego Ładu zmniejszy uprawę zboża o ok. 11 proc, podaż mięsa o blisko 15 proc., a produkcję mleka o ok. 10 proc.

Rolnicy i organizacje branżowe biją na alarm, że czeka nas zniszczenie rolnictwa w Europie, a problem z emisją gazów cieplarnianych nie zniknie. Jak przekonują również eksperci, Europa może zostać zalana żywnością z krajów trzecich, gdzie standardy produkcji są o wiele niższe. Pekka Pesonen mówił o zagrożeniach, które przyniesie rolnictwu Zielony Ład. Sekretarz Generalny Copa-Cogeca w rozmowie z Instytutem Gospodarki Rolnej opowiedział o tym, jakie będą konsekwencję dla polskiego rolnictwa, jeśli pomysły UE wejdą w życie. Zdaniem naszego rozmówcy czeka nas koniec rolnictwa, jakie znamy. Okazją do rozmowy było Forum Spółdzielczości Mleczarskiej organizowane przez Agnieszkę Maliszewską- Wiceprezydenta COGECA.

swiatrolnika.info 2022