Talk icon

ARCHIWUM IGR

26-10-2022

Autor: Instytut Gospodarki Rolnej

Apel o bezpieczeństwo podczas żniw

Brak grafiki

Apel o bezpieczeństwo podczas żniw

Żniwa trwają. Z tego tytułu Instytutu Gospodarki Rolnej, wspierając działania instytucji i służb państwowych, apeluje o bezwzględne zachowanie zasad bezpieczeństwa pracy. Wypadki rolnicze – choć w ostatnich dekadach Polska znacznie ograniczyła ich liczbę – wciąż się zdarzają.
Czas żniw to okres wzmożonego ruchu na maszyn rolniczych na drogach. Kierujących nimi jak i kierujących innymi pojazdami prosimy o wzmożoną uwagę. Przypominamy także, że każdy uczestnik ruchu drogowego ma obowiązek przestrzegania obowiązujących przepisów o ruchu drogowym i kierowania pojazdem spełniającym określone wymagania techniczne takie jak sprawnie działająca sygnalizacja świetlna, trójkąt który wyróżnia pojazdy wolnobieżne, sprawny układ hamulcowy i kierowniczy oraz bezpieczną kabinę.
Przypominamy również, że rolnik, poruszając się kombajnem po drogach publicznych, ma obowiązek zdemontowania znajdującego się z przodu pojazdu hedera i przetransportowania go na specjalnym wózku. Poruszanie się z zamontowanym urządzeniem tnącym z przodu kombajnu powoduje, że kierujący łamie zasadę zajmowania tylko prawego pasa jezdni oraz dopuszczalnej normy szerokości pojazdu. Za to wykroczenie policjant może nałożyć mandat w wysokości do 500 zł. Kierując takim pojazdem, należy także pamiętać o obowiązkowym włączeniu światła błyskowego barwy pomarańczowej.
Policja przypomina także, że „niedopuszczalne jest przewożenie osób na wysokich ładunkach tj. na przyczepach załadowanych sianem bądź słomą, grozi to ich upadkiem, a w następstwie także najechaniem na taką osobę. Niejednokrotnie rolnicy podczas zjazdu z pola stoją na zaczepie przyczepy. W momencie chwilowej utraty równowagi rolnik może spaść z dyszla wprost pod koła maszyny. A to może skończyć się śmiercią. Podczas żniw osobami szczególnie narażonymi na niebezpieczeństwo są dzieci. Pracujący w polu rodzice powinni zawsze pamiętać, by w stacyjce pojazdu nie pozostawiać kluczyków. Dziecko przebywające w kabinie ciągnika bez problemu może go uruchomić. Najważniejszą zasadą jest jednak, by przed każdym uruchomieniem i przejazdem maszyny sprawdzić, czy w pobliżu nie znajdują się ludzie. Pozwoli to uniknąć przypadków najechania na osoby odpoczywające w cieniu sprzętu rolniczego i pod przyczepami.”
Bazując na danych KRUS, w ostatnich dwóch dekadach liczba wypadków rolniczych została znacznie ograniczona. To efekt prowadzonych przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego i resort rolnictwa kampanii informacyjnych oraz postępującej profesjonalizacji i wzrostu świadomości samych rolników.
Niemniej Instytut Gospodarki Rolnej apeluje o to, aby w okresie żniw – ale także przez cały rok podczas wykonywania prac w gospodarstwie – zachować ostrożność.

swiatrolnika.info 2023