Talk icon

Informacje

11-07-2020

Autor: Sebastian Wroniewski

Arbuzy – rozpoczął się sezon na Ukrainie. Jakie są ceny?

Arbuzy

Pierwsze arbuzy trafiły do ​​sprzedaży w tym sezonie na Ukrainie. Według producentów sezon arbuza w tym roku rozpoczął się prawie 2 tygodnie później niż rok wcześniej z powodu niesprzyjających warunków pogodowych. Arbuzy są więc prawie o jedną trzecią droższe niż w ubiegłym roku.

Arbuzy – ceny na Ukrainie

Według codziennych danych monitorujących cena arbuzów jest obecnie średnio o 26% wyższa niż na początku ubiegłego sezonu.

W tej chwili ukraińskie arbuzy z południowych regionów oferowane są na sprzedaż z pierwszych partii w cenie 25-35 UAH/kg (3,70-5,10 zł/kg).

Według podmiotów rynkowych podaż arbuzów z ukraińskich gospodarstw jest w tej chwili niewielka. Jednocześnie szacuje się, że popyt na produkty jest dość wysoki. Ukraińscy producenci planują masową sprzedaż arbuzów nie wcześniej niż w połowie lipca.

Przypomnijmy, że ceny ukraińskich arbuzów są najwyższe od 5 lat.

Czytaj także: Unia Owocowa: w pandemii zwiększyło się zainteresowanie produktami lokalnymi i ekologicznymi

Arbuzy – wartości odżywcze oraz pozytywny wpływ na zdrowie

Arbuzy zawierają dużo wody (92%)Arbuzy 02 i niewielkie ilości witamin oraz składników mineralnych. Są jednak bogate w przeciwutleniacze, takie jak likopen, beta-karoten, luteina, zeaksantyna i kryptoksantyna, które pomagają chronić organizm przed rozwojem chorób nowotworowych.

Ponadto arbuz działa moczopędnie, dlatego poleca się go w chorobach nerek i infekcjach układu moczowego. Arbuz wpływa korzystnie także na układ pokarmowy i polepsza przemianę materii.

Karotenoidy to antyoksydanty i naturalne pigmenty, które odpowiadają za czerwoną barwę miąższu arbuza. Za głównego przedstawiciela karotenoidów uważa się likopen, który zapobiega utlenianiu się cholesterolu, przez co obniża ciśnienie w żyłach i tętnicach. Ponadto hamuje namnażanie się w naczyniach krwionośnych wolnych rodników, które powodują ich mechaniczne uszkodzenia. Likopen zmniejsza także ryzyko wystąpienia nowotworów, zwłaszcza raka prostaty. Świeże czerwone arbuzy w 100 gramach zawierają 4532 μg likopenu, podczas gdy pomidor, który najczęściej poleca się osobom chorym na serce, tylko 2573 μg. Warto wiedzieć, że im jaśniejszy miąższ arbuza, tym mniejsza jest ilość karotenoidów;

Według badań arbuzy stanowią najbogatsze źródło naturalnej L-cytruliny (w 100 g znajduje się 300 mg). Profesorzy Arturo Figueroa i Bahram H. Arjmandi z Uniwersytetu Stanowego Florydy odkryli, że codzienne zażywanie przez 6 tygodni 6 gramów L-cytruliny z wyciągu z arbuza prowadzi do usprawnienia funkcji naczyń tętniczych, a w konsekwencji do obniżenia ciśnienia krwi u pacjentów z tak zwanym przednadciśnieniem, czyli ciśnieniem wysokim prawidłowym.

agronews.ua/fot.Publicdomainpictures

swiatrolnika.info 2023