Talk icon

Informacje

19-02-2020

Autor: Świat Rolnika

Aplikacje dla rolników

aplikacje dla rolników

Aplikacje dla rolników stają się nieodłączną częścią funkcjonowania gospodarstw rolnych. Pozwalają one planować, nadzorować i rozliczać – wszystko to z poziomu urządzenia mobilnego.

Aplikacje dla rolników, a cyfryzacja wsi

W roku 2019 83,1% gospodarstw domowych w Polsce miało dostęp do internetu. Wciąż realizowana jest również strategia zwiększenia dostępu do internetu szerokopasmowego na obszarach wiejskich, choć już dziś 82% gospodarstw domowych na wsi korzysta z sieci. Jej dostępność pozwala na wykorzystanie możliwości zarządzania gospodarstwem rolnym „na odległość”. To wszystko od lat wykonalne jest dzięki mobilnym aplikacjom dla rolników, choć wciąż nie jest to aktywność popularna.

Aplikacje dla rolników, a wielkość gospodarstw

Zaledwie 30% gospodarstw rolnych w naszym kraju określanych jest jako gospodarstwa duże, czyli swoją powierzchnią przekraczające 50 hektarów. Reszta funkcjonuje w niemałym rozdrobnieniu, a ponad połowa ogółu rodzimych gospodarstw rolnych nie przekracza 10 hektarów. Wśród rolników utarło się przekonanie, że korzystanie z mobilnych aplikacji dla rolników jest przydatne – owszem – ale tylko w dużych przedsiębiorstwach rolnych. Te jednak korzystają zazwyczaj z oprogramowania, w które wyposażył ich producent sprzętu. Każdy z programów działa zatem w oddzielnym otoczeniu informatycznym. Czy mniejsi rolnicy mogą wspomóc się informatycznymi nowinkami?

Aplikacje dla rolników w niewielkich gospodarstwach

Tak – mniejsi rolnicy mogą wykorzystać mobilne aplikacje dla rolników do optymalizacji zasad funkcjonowania swojego gospodarstwa. Bardziej efektywne planowanie produkcji, wykorzystanie surowców, zarządzanie produkcją roślinną i zwierzęcą – to wszystko można dziś wykonać za pomocą kilku kliknięć. Aplikacje dla rolników funkcjonują też w kooperacji z zasadami rolnictwa precyzyjnego opartego dla braku marnotrawienia zasobów i najbardziej efektywnego wykorzystania możliwości gospodarstwa.

Aplikacje dla rolników – funkcjonalności

Aplikacje dla rolników proponują swoim użytkownikom cały szereg możliwości. Dzięki programom rolnicy mogą zaplanować płodozmian, nawożenia, sprawdzić ustawienia maszyn rolniczych, zoptymalizować przejazdy polowe czy ciśnienie w oponach, zarządzać stadem, zgromadzić w jednym miejscu pełną dokumentację gospodarstwa, prowadzić zintegrowany rejestr VAT, prowadzić kalkulator nawozów, kalendarz czy zaplanować przypomnienia o koniecznych działaniach. Słowem – aplikacje mobilne idealnie zoptymalizują czas naszej pracy w gospodarstwie. RolnikON, Agridata, mRolnik2.0, e-stado, System Obora to tylko niektóre aplikacje dla rolników, które pomogą właściwie zarządzać gospodarstwem rolnym.

Aplikacje dla rolników – jak to działa?

Wprowadzanie nowinek technologicznych ma znaczący wpływ na poprawę warunków i rezultatów gospodarowania. Aktywności, które zaszły w gospodarstwie są aplikacje mobilne dla rolnikowrejestrowane w czasie rzeczywistym lub w niedługim czasie po ich zakończeniu. Dzieje się tak dzięki połączeniu pracy urządzeń GPS, czujników i sensorów montowanych w maszynach z funkcjonalnościami aplikacji dla rolników. Dane zostają usystematyzowane, skatalogowane i powiązane w ramach dostępnych systemów informatycznych. Rolnik ma dostęp do pełnej informacji na temat warunków produkcyjnych, ekonomicznych i ekologicznych gospodarstwie rolnym. W oparciu o te szczegółowe dane podejmować może cały szereg aktywności: reagować na pojawiające się problemy, rozwiązywać je na bieżąco m.in z wykorzystaniem automatycznego sterowania modułami urządzeń. Co ważne, rolnik będzie mógł także przewidzieć potencjalne przyszłe zagrożenia, co umożliwiają mu system wspomagania decyzji czy planowania kolejnych działań we własnym gospodarstwie rolnym w oparciu o posiadane informacje, wiedzę i umiejętności.

Aplikacje dla rolników – ile to kosztuje?

Większość aplikacji dla rolników proponuje bezpłatny okres próbny, podczas którego rolnicy maja dostęp do większości funkcji programu. W późniejszym czasie aplikacje objęte zostają abonamentami. Co istotne rolnicy ubiegający się o dofinansowanie z funduszy PROW 2014-2020 m.in. na „Wsparcie inwestycji w gospodarstwach rolnych” w ramach operacji typu „Modernizacja gospodarstw rolnych” mogą uwzględnić w kosztach kwalifikowanych zakup narzędzi informatycznych takich jak aplikacje mobilne pod warunkiem, że ich funkcjonalności odpowiadają ściśle profilowi zapotrzebowaniu gospodarstwa.

cdr/redakcje/jp/fot. pixabay

swiatrolnika.info 2023