Talk icon

Informacje

06-07-2020

Autor: Sebastian Wroniewski

Aplikacja suszowa 2020 już dostępna! Jak z niej korzystać?

Aplikacja suszowa 2020

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi poinformowało, że aplikacja suszowa 2020 jest już dostępna. Za jej pośrednictwem rolnicy mogą w prosty sposób złożyć wniosek o oszacowanie strat powstałych przez suszę. Jak to zrobić, aby uzyskać wsparcie? Oto krótka instrukcja:

Aplikacja suszowa 2020 – instrukcja składania wniosków

Aplikacja suszowa 2020 jest dostępna pod tym linkiem:   https://aplikacje.gov.pl/app/susza/  Rolnicy mogą składać za jej pomocą wnioski o oszacowanie strat powstałych przez suszę. Do aplikacji można zalogować się przez Profil Zaufany, e-dowód lub przez stronę banku na przykład PKO lub Banku Spółdzielczego w ramach tak zwanej e-Tożsamości. Po zalogowaniu się należy podać podstawowe dane, czyli mię i nazwisko oraz numer telefonu i adres e-mail.

Później aplikacja suszowa 2020 poprosi nas dane dostępowe do eWniosku Plus, za pomocą któryh nastąpi zalogowanie i import danych z aplikacji eWniosek Plus. Kolejnym krokiem będzie zamieszczenie załączników, takich jak skan polisy ubezpieczeniowej i dokumentacja fotograficzna szkód spowodowanych przez suszę. Dokumentacja w formie zdjęć nie jest jednak obowiązkowa.

Pomoc dla rybaków. 300 zł na hektar dla poszkodowanych przez suszę lub powódź

Aplikacja suszowa 2020 – kto może złożyć wniosek?

Aplikacja suszowa 2020 umożliwia złożenie wniosku, Aplikacja suszowa 2020jednak aby to zrobić, na obszarze prowadzonych upraw rolnych konieczne jest wystąpienie suszy zgodnie z definicją określoną w ustawie o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich:

Suszę oznaczają szkody spowodowane wystąpieniem w dowolnym sześciodekadowym okresie od dnia 21 marca do dnia 30 września danego roku – klimatycznego bilansu wodnego poniżej określonej wartości dla poszczególnych gatunków lub grup roślin uprawnych oraz kategorii glebowych.

Wniosek o oszacowanie strat może złożyć rolnik:

  • posiadający numer identyfikacyjny (numer EP) nadany przez ARiMR,
  • w którego gospodarstwie rolnym powstały szkody spowodowane suszą,
  • będący mikro, małym, średnim albo dużym przedsiębiorstwem.

W ostatnim kroku zgłaszania strat w uprawach, aplikacja suszowa 2020 wygeneruje protokół oszacowania szkód, który jest niezbędny do ubiegania się o pomoc na przykład o preferencyjny kredyt na wznowienie produkcji rolnej.

Również w KRUS i ARiMR trwają prace nad wprowadzeniem cyfryzacji we wszystkich obsługiwanych sprawach. Prawie gotowa jest również aplikacja AMRiR na smartfony. Będzie ona platformą do wzajemnych kontaktów agencji i rolników. Ta aplikacja to kolejne cyfrowe narzędzie stworzone przez Agencję, służące załatwianiu w niej spraw bez konieczności udawania się do urzędu. Aplikacja AMRiR pomoże rolnikowi przesłać do agencji wymagane przez nią wnioski, fotografie dokumentów lub zdjęcia swoich gruntów i upraw potrzebne na przykład do weryfikacji wniosku o dopłaty obszarowe. Zbędne staną się papierowe pisma, wezwania jak i odpowiedzi na nie lub osobiste stawienie się w urzędzie.

MRiRW/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023