Talk icon

Informacje

20-01-2021

Autor: Sebastian Wroniewski

Ceny pszenicy w Europie dobijają do siedmioletnich rekordów!

Ceny pszenicy

Europejskie ceny pszenicy wzrosły do nieco poniżej 230 euro za tonę. Ostatni raz wyższe ceny na rynku terminowym występowały prawie siedem lat temu – w maju 2013 roku. Jednym z głównych powodów wzrostów jest planowane przez Rosję podatku eksportowego.

Ceny pszenicy eksportowej wzrosły także w USA

Europejskie zbiory pszenicy na początku 2021 roku kosztowały ponad 200 euro. Również ceny kukurydzy przekroczyły granicę 210 euro. W USA i Rosji ceny pszenicy eksportowej także wzrosły, osiągając najwyższy od siedmiu lat poziom. Skok cen jest równie gwałtowny w przypadku kukurydzy i soi. Kukurydza jest najważniejszym zbożem paszowym na świecie, a pszenica jest najważniejszym substytutem paszy dla zwierząt, obecnie bardzo rzadkiej i drogiej kukurydzy.

USDA obniżył w najnowszej prognozie zbiory kukurydzy i zapasy na świecie o wiele więcej niż rynek oczekiwał. Oznacza to, że: podaż zbóż i paszy białkowej jest jeszcze mniejsza niż wcześniej sądzono.

Jest też nowe paliwo: Rosja podgrzewa ten niezwykły rajd. Władze rosyjskie twierdzą, że podatek wywozowy w wysokości 25 euro, który będzie obowiązywał od lutego, jest zdecydowanie zbyt niski, aby miał jakikolwiek wpływ ze względu na bardzo wysokie ceny pszenicy. Z tego powodu najwyraźniej rozważa się jego podwojenie – do 45 do 50 dolarów za tonę.

Jednocześnie Chiny chcą znacznie zwiększyć import zbóż – ponieważ podaż zboża na rynku chińskim jest bardzo ograniczona i niezwykle kosztowna ze względu na szybko rosnącą populację świń. Z drugiej strony, Argentyna na razie zniosła ograniczenia eksportowe dla kukurydzy, odciążając tym samym nieco rynek zbóż paszowych.

Jednak możliwość przegrzania tego wzrostu jest bardzo kontrowersyjną kwestią wśród analityków.

Pozornie niekończące się cięcia w dostawach zbóż i nasion oleistych były kontynuowane przez USDA w tym miesiącu. Biorąc pod uwagę wyjątkowo puste zapasy soi i kukurydzy, to tylko kwestia czasu, zanim cięcia przejdą na popyt

– powiedział analityk ds. surowców w Rabobanku.

Czytaj też: Podatek cukrowy – ceny rosną. Sprawdź, gdzie są najwyższe

Ceny pszenicy – Rosja chce znacząco podwyższyć cła eksportowe

W Rosji władze rozważają podwyższenie podatku eksportowego na pszenicę z obecnie planowanych 25 euro za tonę w okresie od 15 lutego do 30 czerwca 

– poinformował szef Rosyjskiego Związku Eksporterów Zbóż Eduard Zernin.

Rosja jest obecnie największym na świecie eksporterem pszenicy, z rekordowymi zbiorami wynoszącymi 85,3 miliona ton w tym roku.

Lecz rosyjskie ceny żywności idą w górę z powodu pandemii koronawirusa i wysokiego eksportu. Dlatego też próbuje się ustabilizować inflację za pomocą podatku wywozowego od pszenicy, a także kwoty eksportowej zboża i szeregu innych środków.

Podatek eksportowy ma na celu ustabilizowanie krajowej ceny pszenicy. Jednak wcześniej planowane 25 euro zostało prawie całkowicie przejęte przez rynki światowe

– powiedział Zernin.

Rosyjskie eksportowe ceny pszenicy znacznie wzrosły – ostatnio do 275 dolarów za tonę – od czasu podjęcia decyzji o środkach w połowie grudnia.

Tak więc rząd nie ma innego wyjścia, jak tylko rozważyć podniesienie taryfy do kwoty, która może mieć znaczący wpływ na rynek krajowy. Jest zbyt wcześnie, aby powiedzieć, ile to będzie, ponieważ zostanie to omówione w ciągu najbliższych kilku dni

– wyjaśnił Zernin.

W każdym razie handlowcy i analitycy słyszeli, że rosyjski rząd mógłby podnieść podatek eksportowy pszenicy do 50 euro za tonę, a szanse na zatwierdzenie tej kwoty są wyraźnie duże.

Gdyby rosyjskie cła eksportowe zostały tak znacząco podwyższone, silna zachęta do eksportu mogłaby zostać osłabiona. Ostatecznie celem rządu jest zatrzymanie w kraju wystarczającej ilości, aby krajowe ceny pszenicy spadły

– powiedział analityk Commerzbanku.

agrarheute.com/fot.Pixabay

swiatrolnika.info 2023