O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

28-11-2021

Autor: Mateusz Chrząszcz

Zwierzęta gospodarskie i wymagania dotyczące dotacji

Zwierzęta gospodarskie

Zwierzęta gospodarskie, a dokładniej programy pomocowe w tym temacie są ograniczone gospodarskich i nie obejmują wsparcia inwestycji związanych z hodowlą i hodowlą innych gatunków.

Taki wymóg dotyczy potencjalnych beneficjentów działania PDF 2014-2020 „Modernizacja gospodarstw rolnych” planujących inwestycje w budynki inwentarskie. Zwierzęta uważane za zwierzęta gospodarskie w świetle polskiego prawa wymienione są w ustawie o organizacji hodowli i hodowli zwierząt gospodarskich z dnia 29 czerwca 2007 r. Są to następujące gatunki: konie, osły, bydło, bawoły, świnie, owce, kozy, a także gatunki drobiu (kurczaki, kaczki, kaczki piżmowe, gęsi, garbaty, indyki, przepiórki japońskie, perliczki i strusie hodowlane)).

Legalność hodowli zwierząt

Ponadto do inwentarza żywego zalicza się jelenie z następujących gatunków: jeleń szlachetny, jeleń sika i daniel, o ile są hodowane w warunkach zwierzęcych do produkcji mięsa lub skór. Zwierzęta z futrem (lis pospolity, lis polarny, norka amerykańska, kojot, siodło, nutria, szynszyla i królik) są uważane za zwierzęta gospodarskie, jeśli są hodowane do produkcji skór, mięsa lub surowców dla przemysłu tekstylnego. Bydło obejmuje również pszczoły miodne.

Hodowla innych zwierząt jest legalna pod warunkiem spełnienia warunków urzędowych (dopuszczonych przez właściwy organ regulacyjny, zarejestrowany do hodowli). Przykładem może być hodowla alpak, które należą do kategorii „zwierząt gospodarskich lub dzikich zwierząt utrzymywanych przez człowieka jako zwierzęta gospodarskie”, które należy zgłosić do „Powiatowej Inspekcji Weterynaryjnej”.Zwierzęta gospodarskie

Zwierzęta gospodarskie - PROW przedłużony do końca 2022 roku

Zgodnie z unijnymi przepisami, program ten zostanie przedłużony na lata 2021–2022. Wprowadzono także usprawnienia dotyczące realizacji PROW 2014–2020 oraz załatwiania spraw przez rolników w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Nowe decyzje Rady Ministrów przewidują rozszerzenie zakresu wsparcia w ramach PROW 2014–2020 w przedłużonym do 31 grudnia 2022 r. okresie jego realizacji (operacje mogą być rozliczane do końca 2025 r. z uwagi na zasadę „N+3”).

Rolnicy będą mieli możliwość załatwienia spraw on-line w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Obecnie, mimo że wnioski składane są w formie elektronicznej za pomocą formularza umieszczonego na stronie internetowej ARiMR, to wymiana korespondencji oraz doręczenia w dalszym ciągu odbywają się w formie papierowej:

• Po zmianie, w przypadku, gdy postępowanie administracyjne lub inne postępowanie jest rozpoczęte na wniosek złożony drogą elektroniczną, możliwe będzie doręczanie pism, w tym obustronna wymiana korespondencji, za pomocą systemu teleinformatycznego ARiMR.- Rozwiązanie to będzie dobrowolne.
• Ułatwienie to dotyczyć będzie zarówno postępowań w postaci decyzji administracyjnej (np. postępowań w sprawie o przyznanie pomocy), jak i innych postępowań (np. w sprawie rozpatrzenia wniosku o płatność i wypłatę pomocy).
• Nowe rozwiązanie pozwoli przyśpieszyć doręczenia oraz wymianę korespondencji oraz obniżyć koszty obsługi.

Czytaj również: PROW – nowe decyzje Rady Ministrów odnośnie przedłużenia programu

Źródło:odr.pl/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023