O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

22-05-2015

Autor: T. Raszkiewicz

Za długi spadkowe odpowiesz do wysokości dziedziczonego majątku

Brak grafiki

To zasada wprowadzana przez rozpatrywany w drugim czytaniu projekt, który powstał w Komisji Nadzwyczajnej do spraw zmian w kodyfikacjach w wyniku wspólnego rozpatrzenia: rządowego projektu nowelizacji Kodeksu cywilnego, Kodeksu postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw, a także poselskiego projektu nowelizacji Kodeksu cywilnego...

To zasada wprowadzana przez rozpatrywany w drugim czytaniu projekt, który powstał w Komisji Nadzwyczajnej do spraw zmian w kodyfikacjach w wyniku wspólnego rozpatrzenia: rządowego projektu nowelizacji Kodeksu cywilnego, Kodeksu postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw, a także poselskiego projektu nowelizacji Kodeksu cywilnego.

Obecnie, w ciągu 6 miesięcy od dnia, kiedy spadkobierca dowiaduje się o spadku, może złożyć oświadczenie o jego przyjęciu lub odrzuceniu. Spadek można przyjąć: bez ograniczenia odpowiedzialności za długi (przyjęcie proste) lub z jej ograniczeniem (przyjęcie z dobrodziejstwem inwentarza). Jeśli spadkobierca odrzuci spadek, to nic nie dziedziczy, w tym także długów. Jeśli w ustawowym terminie nie złoży oświadczenia o swojej decyzji, automatycznie dziedziczy wszystko łącznie ze zobowiązaniami.

W praktyce, jeśli spadkobierca nie zna przepisów i nie złoży oświadczenia o odrzuceniu spadku lub o przyjęciu spadku z dobrodziejstwem inwentarza, to nieświadomie odziedziczy zadłużony spadek i będzie odpowiadał całym swoim majątkiem za zobowiązania zmarłego, np. niespłacone kredyty. Projekt przewiduje, że jeśli spadkobierca w ciągu 6 miesięcy od dnia, gdy dowiedział się o spadku, nie złoży oświadczenia o jego odrzuceniu lub przyjęciu, wtedy będzie to oznaczało przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza, czyli z ograniczeniem odpowiedzialności za długi. Ponadto w projekcie zapisano zmianę zasady ustalania stanu majątku spadkowego. Obecnie ustala go komornik sądowy, co oznacza wysokie koszty dla spadkobierców.

W projekcie zaproponowano, aby spadkobiercy przyjmujący spadek z dobrodziejstwem inwentarza mogli sami składać – w sądzie lub u notariusza – „prywatny” wykaz inwentarza na formularzu przygotowanym przez Ministra Sprawiedliwości. Projekt chroni też prawa wierzycieli spadkodawcy - jeśli nie zgadzaliby się oni z „prywatnym” wykazem inwentarza sporządzonym przez spadkobierców, wówczas spis inwentarza sporządzałby na wniosek wierzycieli komornik. Rządowe propozycje zmian aktualnych przepisów wpłynęły do laski marszałkowskiej 26 sierpnia 2014 r. Projekt 29 sierpnia 2014 r. został skierowany do pierwszego czytania na posiedzeniu Sejmu, które odbyło się 25 września 2014 r. Natomiast drugi z projektów wniosła 29 października 2012 r. grupa posłów KP Solidarna Polska. 14 grudnia 2012 r. projekt skierowano do pierwszego czytania na forum Sejmu – przeprowadzono je 8 lutego 2013 r.

Prace nad obydwoma projektami były kontynuowane w Komisji Nadzwyczajnej do spraw zmian w kodyfikacjach, która zdecydowała o ich łącznym rozpatrzeniu, uznając za wiodący projekt rządowy. 15 stycznia 2015 r. komisja przyjęła sprawozdanie z poprawkami doprecyzowującymi, legislacyjnymi i redakcyjnymi.

źródło: Sejm RP, fot.MF

 

swiatrolnika.info 2023