O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

20-01-2022

Autor: Michał Rybka

Utylizacja padłych zwierząt gospodarskich – sprawdź firmy świadczące tę usługę

Utylizacja padłych zwierząt

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa informuje, że w bieżącym roku utylizacja padłych zwierząt gospodarskich została powierzona 10 firmom.

Firmy świadczące usługi związane z utylizacją padłych zwierząt gospodarskich w 2022 r. ze wsparciem ARiMR to: Eko - Stok Sp. z o.o.; Energoutil Sp. z o.o.; Przedsiębiorstwo Jasta Sp. z o.o.; PP-H Hetman Sp. z o.o.; PPP Bacutil Sp. J.; Promarol - Plus Sp. z o.o.; Saria Polska Sp. z o.o.; Struga S.A.; ZP-H Rakowscy Sp. J.; ZR-P "Farmutil HS" S.A..

W poszczególnych regionach usługa może się różnić

ARiMR podaje do publicznej wiadomości, żeby rolnicy przed zleceniem wykonania takiej usługi, zapoznali się z cenami oferowanymi przez przedsiębiorców działających w ich regionie, gdyż w poszczególnych województwach utylizacją będzie zajmować się wiele firm. W zależności od regionu Polski taką usługę może świadczyć od pięciu do ośmiu firm.utylizacjamartwychzwierzat2

Pomoc ARiMR polega na pokryciu za rolników w całości lub części kosztów obejmujących zbiór, transport i unieszkodliwienie padłych zwierząt gospodarskich z gatunku bydło, owce, kozy, konie oraz trzoda chlewna.

Utylizacja padłych zwierząt – szczegółowe informacje

Wysokość wsparcia zależy od wieku i gatunku padłego zwierzęcia. Agencja sfinansuje za rolnika pełne koszty zbioru i transportu padłego bydła, owiec, kóz, koni oraz świń, a także pokryje w 100 proc. koszty unieszkodliwienia bydła, które ukończyło 48. miesiąc życia oraz owiec i kóz, które ukończyły 18 miesiąc życia (zwierzęta z tych grup podlegają badaniom w kierunku TSE – gąbczaste zwyrodnienie mózgu).

Jeśli wystąpi konieczność usunięcia padłego bydła poniżej 48. miesiąca życia, a owiec i kóz poniżej 18. miesiąca życia oraz świń i koni niezależnie od ich wieku, Agencja może dofinansować do 75 proc. poniesionych przez producenta rolnego kosztów.

Warto wiedzieć, że jeśli rolnik jest płatnikiem podatku VAT, to w takim przypadku nie zostaje objęty dofinansowaniem z ARiMR.

Pomoc może otrzymać producent rolny prowadzący gospodarstwo rolne w rozumieniu przepisów o podatku rolnym lub dział specjalny produkcji rolnej. Ze wsparcia nie mogą jednak skorzystać producenci, którzy nie spełniają kryterium mikro, małego lub średniego przedsiębiorstwa.

Jedną z form tzw. pomocy krajowej (finansowana w całości z budżetu państwa) jest udzielanie wsparcia przez Agencję na pokrycie kosztów utylizacji padłych zwierząt gospodarskich. Ponadto w stosunku do lat ubiegłych nie uległy zmianie zasady korzystania z ww. usług utylizacyjnych.

Czytaj także: Utylizacja padłych zwierząt – skorzystaj z dopłaty od ARIMR

źródła:gov.pl/fot.pixabay.com

swiatrolnika.info 2023