O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

17-12-2021

Autor: Polska Agencja Prasowa

Spółki rolne zostaną przekazane MAP? Jest zgoda Senatu

Spółki rolne

Spółki rolne najprawdopodobniej będą przekazane Ministerstwu Aktywów Państwowych. Senat nie wniósł poprawek do nowelizacji ustawy w tej sprawie.

Chodzi o nowelizację ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa uchwaloną przez Sejm w połowie listopada br. Podczas prac w Senacie nie zgłoszono poprawek do ustawy. Za ustawą było 96 senatorów, nikt nie był przeciw, trzech się wstrzymało.

Cel ustawy to przekazanie spółek do MAP

Celem ustawy jest umożliwienie przekazania spółek rolnych pod nadzór Ministerstwa Aktywów Państwowych. Ma to pozwolić na utworzenie państwowego holdingu spożywczego, nad czym pracuje resort aktywów. Jednym z zadań holdingu ma być walka ze zmowami cenowymi i przewagą kontraktową wielkich firm skupujących od rolników płody rolne.

Obecnie w imieniu resortu rolnictwa nadzór nad spółkami rolnymi sprawuje Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa. W gestii KOWR są 42 spółki, z czego 8 będzie przekazane pod nadzór Ministerstwa Aktywów Państwowych.

Jak mówił senator sprawozdawca Józef Łyczak (Prawo i Sprawiedliwość), holding powstaje na bazie Krajowej Spółki Cukrowej. Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa przekaże spółki: Danko, Małopolska Hodowla Roślin, Poznańska Hodowla Roślin, Kutnowska Hodowla Buraka Cukrowego, Pomorsko-Mazurska Hodowla Ziemniaka, Hodowla Zwierząt i Nasiennictwo Roślin Polanowice, Kombinat Rolny Kietrz.Spolki rolne 02

Resort aktywów wybrał wariant konsolidacji polegający na tym, że zostaną wyemitowane akcje, które będą objęte przez Skarb Państwa. Ponadto, Skarb Państwa będzie miał prawo głosu w 100 proc. ze swoich akcji.

Spółki rolne tematem obrad senackiej komisji

W tym tygodniu odbyła się senacka komisja w tej sprawie. Jak tłumaczył podczas debaty senator Józef Łyczak, nowelizacja jest bardzo istotna, gdyż powstanie holdingu spożywczego, na który – jak mówił – rolnicy czekają już kilka lat, umożliwi skuteczniejszą walkę ze zmowami cenowymi i przewagą wielkich firm, skupujących od producentów płody rolne. Według Łyczaka, obecnie rząd nie ma „wielkiej możliwości ingerowania w złą sytuację”, a grupa spożywcza może stać się „interwentem, który będzie stał w obronie polskich rolników”. Holding spożywczy ma wystartować wraz z sezonem owoców miękkich.

Holding ma być spółką zbudowaną na bazie Krajowej Spółki Cukrowej. Resort aktywów wybrał wariant konsolidacji polegający na tym, że zostaną wyemitowane akcje, które będą objęte przez Skarb Państwa. Ponadto Skarb Państwa będzie miał prawo głosu w 100 proc. ze swoich akcji.

Ustawa wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia. Teraz trafi do podpisu prezydenta.

Czytaj również: Narodowy Holding Spożywczy blisko. Ważne decyzje senackiej komisji

PAP/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023