O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

31-03-2017

Autor: Anna Kołcon

Scalanie gruntów. Już wkrótce rusza nabór wniosków

Scalanie gruntów. Już wkrótce rusza nabór wniosków

Już niedługo rusza nabór wniosków o przyznanie pomocy na operacje typu "Scalanie gruntów". O pomoc może ubiegać się starosta jako organ przeprowadzający i wykonujący postępowanie scaleniowe oraz zagospodarowanie poscaleniowe.

Już niedługo rusza nabór wniosków o przyznanie pomocy na operacje typu "Scalanie gruntów". O pomoc może ubiegać się starosta jako organ przeprowadzający i wykonujący postępowanie scaleniowe oraz zagospodarowanie poscaleniowe.

 

W Polsce wiele gospodarstw składa się z licznych, rozproszonych działek rolnych. Ważne jest, by podejmować działania mające na celu poprawę struktury obszarowej tychże gospodarstw poprzez udzielanie pomocy na scalenia gruntów rolnych i leśnych. Pomoże to zwiększyć konkurencyjności polskiego sektora rolnego.
Scalenie gruntów polega na wydzieleniu nowych działek ewidencyjnych, o innym ukształtowaniu w stosunku do pierwotnych. Chodzi w nim o to, żeby zmniejszyć ilości małych, rozproszonych działek składających się na gospodarstwo i jednocześnie powiększyć średnią wielkości działek. W ramach projektu scalenia przeprowadza się także prace w zakresie zagospodarowania poscaleniowego terenu. Tworzone są w szczególności funkcjonalne sieci dróg ułatwiające dostęp do gruntów rolnych i leśnych. Wykonuje się również zadania wpływające na regulację stosunków wodnych na obszarze objętym scaleniem.

 

Już niedługo ruszy nabór wniosków o przyznanie pomocy na operacje typu "Scalanie gruntów" w ramach poddziałania "Wsparcie na inwestycje związane z rozwojem, modernizacją i dostosowywaniem rolnictwa i leśnictwa” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 z udziałem środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich (EFRROW).

 

O pomoc może ubiegać się starosta jako organ przeprowadzający i wykonujący postępowanie scaleniowe oraz zagospodarowanie poscaleniowe. Wnioski o przyznanie pomocy można składać w urzędach marszałkowskich albo w samorządowych jednostkach, w terminach określonych w ogłoszeniu. Właściwy organ samorządu województwa albo samorządowa jednostka poda do publicznej wiadomości, na stronie internetowej oraz w urzędzie, ogłoszenie o naborze wniosków o przyznanie pomocy nie później niż 30 dni przed dniem planowanego rozpoczęcia terminu składania tych wniosków.

 

Pomoc ma formę refundacji części kosztów kwalifikowalnych operacji.

Kwoty i stawki wsparcia:

100% kosztów kwalifikowalnych operacji.
Maksymalna wysokość pomocy na opracowanie projektu scalenia nie może przekroczyć kwoty:

  • równowartości 800 euro na 1 ha gruntów objętych postępowaniem scaleniowym dla województw: dolnośląskiego, lubelskiego, małopolskiego, podkarpackiego, śląskiego, świętokrzyskiego;
  • równowartości 650 euro na 1 ha gruntów objętych postępowaniem scaleniowym dla pozostałych województw.

Maksymalna wysokość pomocy na wykonanie zagospodarowania poscaleniowego nie może przekroczyć kwoty:

  • równowartości 2 000 euro na 1 ha gruntów objętych postępowaniem scaleniowym dla województw: dolnośląskiego, lubelskiego, małopolskiego, podkarpackiego, śląskiego, świętokrzyskiego;
    równowartości 1 900 euro na 1 ha gruntów objętych postępowaniem scaleniowym dla pozostałych województw.

 

Koszty kwalifikowalne obejmują:

  • koszty opracowania projektu scalenia (dokumentacji geodezyjno-prawnej);
  • koszty zagospodarowania poscaleniowego związanego z organizacją rolniczej przestrzeni produkcyjnej;
  • koszty ogólne związane z wydatkami, o których mowa powyżej.

Pomoc może być przyznana wnioskodawcy na operacje:

  • zgodne z ustawą z dnia 26 marca 1982 r. o scalaniu i wymianie gruntów (Dz. U. z 2003 r. Nr 178, poz. 1749, z późn. zm.) w szczególności poparte wystąpieniem do starosty ponad 50% właścicieli gospodarstw rolnych z projektowanego obszaru scalenia lub na wniosek właścicieli gruntów, których łączny obszar przekracza połowę powierzchni projektowanego obszaru scalenia,
  • dla których opracowano założenia do projektu scalenia gruntów,
  • zgodne z przepisami prawa mającymi zastosowanie do tego rodzaju inwestycji, 
  • dla której przeprowadzono badanie oddziaływania na środowisko (w przypadku każdej operacji – screening, a w przypadku gdy jest to wymagane przepisami prawa krajowego – ocenę oddziaływania na środowisko),
  • w przypadku ich realizacji na obszarach NATURA 2000 oraz innych obszarach chronionych - zgodne z planami zadań ochronnych i planami ochrony przewidzianymi odrębnymi przepisami dla takich terenów, a w przypadku braku tych planów – zgodne z ustawą  z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (Dz. U. z 2013, poz. 627).

Pomocy nie przyznaje się na realizacje scaleń infrastrukturalnych.

 

Wiecej informacji na stronie ministerstwa rolnictwa i ARiMR.

 

minrol.gov.pl/arimr.gov.pl/AZK/Fot. pixabay.com

swiatrolnika.info 2023