O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

26-09-2021

Autor: Monika Faber

Rolnicy bronią się przed bankructwami

Rolnicy

Według Monitora Sądowego i Gospodarczego do końca sierpnia 2021 roku wszczęto w Polsce 1269 postępowań restrukturyzacyjnych. Branżą, która najczęściej wybierała restrukturyzację było rolnictwo. Nasi rolnicy coraz skuteczniej bronią się przed widmem upadłości.

Rolnicy wybierają restrukturyzację

Branża rolnicza plasuje się na pierwszym miejscu w Polsce w liczbie otwartych postępowań restrukturyzacyjnych - było ich 315. To więcej niż w handlu (203) i przetwórstwie przemysłowym (180).Wnioski na restrukturyzacje 45

Rolnicy w ostatnich miesiącach znaleźli się w wyjątkowo trudnej sytuacji. Covidowe ograniczenia, braku skutecznej walki z ASF i utrzymujące się niskie ceny żywca, zmusiły wielu do sięgania po rozwiązania prawne, które pomagają uchronić się np. przed egzekucją wierzycieli. Jednym z nich jest restrukturyzacja – wyjaśnia Przemysław Furmanek, ekspert w firmie doradczej Lege Advisors.

Są gospodarstwa, zaangażowane w różne sektory rolnictwa, które mogą utrzymać stabilność finansową. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku gospodarstw wyspecjalizowanych. Im może grozić niewypłacalność, a co za tym idzie konieczność ogłoszenia upadłości. Odpowiednio szybka reakcja właścicieli gospodarstw może uchronić ich przed widmem bankructwa.

Czytaj także: Restrukturyzacja zadłużenia podmiotów prowadzących gospodarstwo rolne

Korzyści z restrukturyzacji

Wydaje się, że polscy rolnicy dobrze bronią się przed plajtą. Ich branża jest dopiero na 11. miejscu pod względem liczby upadłości.

Restrukturyzacja niesie z sobą wiele korzyści. Zapewnia szybką ochronę przed postępowaniami egzekucyjnymi. Chroni przed wypowiadaniem przez wierzycieli ważnych dla podmiotu umów. Daje cztery miesiące czasu na wypracowanie porozumienia z wierzycielami – tłumaczy Szymon Mojzesowicz, ekspert z firmy doradczej Lege Advisors.

Uproszczone postępowanie restrukturyzacyjne jest szczególnie ciekawym wariantem, gdyż nie wymaga zaangażowania dużych środków finansowych. W przeciwieństwie do pomocy publicznej na restrukturyzację zadłużenia gospodarstw rolnych, która dla uruchomienia wymaga tzw. wkładu własnego.

swiatrolnika.info 2023