O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

24-01-2021

Autor: Piotr Olewniczak - radca prawny

Rolniku, nie zwlekaj z restrukturyzacją!

rolnictwo restrukturyzacja

Prowadzisz gospodarstwo rolne i zmagasz się z problemami finansowymi? Nie czekaj, aż stracisz swoje gospodarstwo rolne. Podejmij działania restrukturyzacyjne we właściwym czasie!

Zadłużenie podmiotów prowadzących gospodarstwa rolne

Rolnictwo w Polsce pozostaje nadal znaczącym sektorem gospodarki narodowej. Jest to branża w dużym stopniu podatna na zadłużenie. Z danych opublikowanych przez Krajowy Rejestr Długów Biura Informacji Gospodarczej oraz Główny Urząd Statystyczny wynika, iż blisko 10 tys. rolników i firm z branży rolnej ma problemy ze spłatą swoich zobowiązań. Na aktualną sytuację w rolnictwie nakłada się wiele czynników, przede wszystkim duże obciążenia finansowe w związku z obsługą inwestycji realizowanych w poprzednich latach.

Nie sposób nie zauważyć, iż rolnicy od czasu, gdy Polska przystąpiła do Unii Europejskiej, zrealizowali wiele inwestycji celem modernizacji swoich gospodarstw rolnych. Wiele tych inwestycji zostało przeprowadzonych z wykorzystaniem środków zewnętrznych, tj. m.in. kredytów, pożyczek, leasingów. Poniesienie nakładów związanych z m.in. zakupem gruntów rolnych, maszyn, linii produkcyjnych doprowadziło do wyczerpania się potencjału inwestycyjnego producentów rolnych. U niektórych rolników można dostrzec zmniejszenie rezerwy zdolności kredytowej do obsługi kolejnych zobowiązań.

Prawne sposoby restrukturyzacji zadłużenia

Ustawodawca, dostrzegając rosnące obciążenia finansowe rolników, wprowadził instytucje prawne, których celem jest uniknięcie upadłości. Przede wszystkim chodzi o sposoby restrukturyzacji przewidziane w ustawie – Prawo restrukturyzacyjne. Wskazać również należy, że w dniu 9 listopada 2018 roku uchwalona została ustawa o restrukturyzacji zadłużenia podmiotów prowadzących gospodarstwa rolne. Przewidziane programy restrukturyzacji dają szansę na wyjście z finansowych problemów poprzez wdrożenie planu naprawczego gospodarstwa oraz oddłużenia producenta rolnego bez konieczności utraty swojego gospodarstwa rolnego.

Kiedy należy wdrożyć restrukturyzację celem zachowania gospodarstwa rolnego?rolnictwo restrukturyzacja 2

Postępowanie restrukturyzacyjne może być prowadzone nie tylko wobec rolnika zagrożonego niewypłacalnością, ale również niewypłacalnego. Z restrukturyzacją z pewnością nie warto czekać do momentu, aż rolnik stanie się całkowicie niewypłacalny. Nie wynika to jedynie z faktu, iż prawo restrukturyzacyjne jest bardziej liberalne dla rolników, którzy są dopiero zagrożeni niewypłacalnością, ale również z podejścia wierzycieli do rolnika, który we wczesnym stadium swoich problemów finansowych sygnalizuje o nich. Wskazać należy, że to od wierzycieli de facto zależy, czy możliwa będzie restrukturyzacja gospodarstwa rolnego.

Moje doświadczenia zawodowe wskazują, iż rolnicy w przeważającej części zdają sobie sprawę, że ich sytuacja finansowa jest zła, gdy już mają wypowiedziane umowy kredytu, leasingu, czy też gdy wszczynane są wobec nich postępowania egzekucyjne. Rolnicy, przyzwyczajeni do samodzielnego rozwiązywania swoich problemów, nie starają się szukać specjalistycznej pomocy z zewnątrz. Niektórzy z nich są przeświadczeni o tym, że problem rozwiąże się sam – kolejną ratę mogę spłacić za jakiś czas, a jeśli schowam pismo z upomnieniem do szuflady, sprawa nieuregulowanych zobowiązań zniknie z mojego życia – typowe podejście „zajmę się tym jutro”.

Przykład z życia wzięty – po 2,5 roku wraca do mnie rolnik w kryzysowej sytuacji: wypowiedziane wszystkie umowy kredytu, prowadzone postępowania egzekucyjne, prowadzone postępowania sądowe celem ubezskutecznienia dokonanych przesunięć majątkowych i brak środków do życia. Ten sam rolnik przy pierwszych objawach dużych kłopotów stwierdza, że „świetnie poradzi sobie sam” i nie korzysta z przygotowanego specjalnie dla niego scenariusza restrukturyzacyjnego. Ten prosty przykład wskazuje, że poleganie wyłącznie na własnej intuicji bez doświadczenia i chłodnego spojrzenia na sytuację może zapobiec skutkom uniemożliwiającym skuteczne przeprowadzenie restrukturyzacji. Przede wszystkim, aby takie postępowanie mogło zostać przeprowadzone, dłużnik musi mieć zdolność do bieżącego zaspokajania kosztów postepowania oraz do regulowania zobowiązań, które powstaną już po otwarciu postępowania.

Czytaj także: Świnie są podatne na nową mutację koronawirusaŚwinie są podatne na nową mutację koronawirusa

Wczesna „diagnoza” problemów finansowych jako klucz do uniknięcia upadłości

Gdy rolnik doświadcza kryzysu i nie ma prostych dróg zażegania dalszego postępu tego procesu, nie warto czekać. Jak najwcześniej ogłoszona restrukturyzacja daje realną szansę na przezwyciężenie trudności. Kluczowy dla skuteczności podejmowanych działań jest czas oraz dobór optymalnej procedury naprawczej, adekwatnej do zaistniałych problemów.

Przepisy prawa restrukturyzacyjnego pozwalają rolnikom przyspieszyć i ułatwić wprowadzenie programów naprawczych, pozyskanie finansowania, zawieranie układów z wierzycielami, lecz w zasadzie nie są to przepisy dedykowane do samodzielnego stosowania. W związku z tym, już na wczesnym etapie problemów finansowych, wskazane jest skonsultowanie swojej sytuacji z prawnikiem – specjalistą w danej dziedzinie lub z doradcą restrukturyzacyjnym, który zarekomenduje najwłaściwszy sposób restrukturyzacji, celem uchronienia Twojego gospodarstwa rolnego. Ponadto, specjalista pomoże w przygotowaniu korzystnych propozycji restrukturyzacji. Z pewnością w interesie dłużnika jest przygotowanie takich propozycji, które zaspokoją oczekiwania wierzycieli i spotkają się z ich aprobatą. Dotyczy to w szczególności tej części wierzycieli, których głosy są niezbędne do podjęcia ważnej uchwały, zatwierdzającej układ.

fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023