O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

20-02-2017

Autor: Anna Kołcon

Czy obawy o masowe usuwanie drzew są uzasadnione?

Czy obawy o masowe usuwanie drzew są uzasadnione?

Minister środowiska gorąco popiera nowelizację ustawy o ochronie przyrody, która zakłada zniesienie ograniczeń dla właścicieli nieruchomości prywatnych w zakresie usuwania drzew i krzewów rosnących na działce – poinformował Paweł Mucha.

W ministerstwie odbył się briefing prasowy z udziałem wiceministra środowiska Andrzeja Szwedy-Lewandowskiego oraz rzecznika prasowego MŚ Pawła Muchy. Temat spotkania dotyczył obowiązujących od niecałych dwóch miesięcy przepisów o wycince drzew i krzewów.

 

Minister środowiska gorąco popiera nowelizację ustawy o ochronie przyrody, która zakłada zniesienie ograniczeń dla właścicieli nieruchomości prywatnych w zakresie usuwania drzew i krzewów rosnących na działce – poinformował Paweł Mucha.

 

Przepisy odnoszące się do wycinki drzew budziły od lat duże kontrowersje. Znowelizowana ustawa o ochronie przyrody oraz zmiany w ustawie o lasach weszły w życie 1 stycznia tego roku. Projekt został przygotowany przez posłów Prawa i Sprawiedliwości. Wprowadzone rozwiązania częściowo znoszą obowiązek uzyskania zezwolenia na wycinkę drzew lub krzewów – prywatni właściciele nieruchomości mogą bez zezwolenia usunąć drzewa lub krzewy na swoich posesjach. Nowe regulacje miały przede wszystkim zlikwidować fikcję urzędniczą. 90-95 proc. wniosków o usunięciu drzewa było rozpatrywanych pozytywnie. Urzędnicy wydawali głownie właśnie takie decyzje. Potwierdza to przeprowadzona prze resort środowiska w kilkunastu gminach i miastach Polski kwerenda sprawdzająca ilość decyzji wydanych o wycince w latach 2014-2015.

 

Ustawa umożliwia mieszkańcom wycinkę drzew na prywatnej posesji bez zezwolenia wójta, burmistrza, czy prezydenta miasta. Nowe przepisy zlikwidowały więc niepotrzebną biurokrację, fikcję administracyjną oraz umożliwiły wykonywanie prawa własności nieruchomości – podkreślił Andrzej Szweda-Lewandowski.

 

Ministerstwo środowiska w ostatnim czasie zażądało od władz Warszawy informacji o tym, ile drzew zostało wyciętych w latach 2014-2016 oraz ile procent decyzji dotyczących zezwolenia na wycinkę drzew było pozytywnych.

 

Dzisiaj z tematu usuwania drzew próbuje się robić problem polityczny. Mam nadzieję, że warszawski ratusz jak najszybciej przestawi te dane opinii publicznej – zaznaczył wiceminster.

 

W opinii wiceministra obawy o masowe usuwanie drzew są nieuzasadnione. Obecnie w Polsce o wiele więcej drzew jest sadzonych niż wycinanych.

 

Wiceminister Szweda-Lewandowski podkreślił, że osoby fizyczne mogą usunąć ze swojej nieruchomości każde drzewo, bez względu na jego obwód, pod warunkiem, że usuwają je na cele niezwiązane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Oba warunki (własność nieruchomości należąca do osoby fizycznej i określony cel usunięcia) należy spełnić łącznie. Dodał, że wycinka drzew pod działalność gospodarczą nadal wymaga stosownego zezwolenia.

 

Nowe przepisy ustawy o ochronie środowiska dają dużą swobodę prywatnym właścicielom posesji w podejmowaniu decyzji o wycince drzew, jednak zostawiają również pewne pole do działania samorządom. 

 

Celem znowelizowanej ustawy o ochronie przyrody jest przeniesienie kompetencji do regulowania spraw związanych z usuwaniem drzew i krzewów na poziom lokalny. To gminy najlepiej wiedzą, w jaki sposób dbać o zieleń na swoim terenie – powiedział Andrzej Szweda-Lewandowski.

 

Wiceszef resortu środowiska zwrócił uwagę, że Związek Gmin Wiejskich RP pozytywnie oceniał zapisy ustawy, znoszące ograniczenia dla właścicieli nieruchomości prywatnych w zakresie usuwania drzew i krzewów rosnących na działce. Według Związku poprzednie przepisy były przeregulowane, a w praktyce rzadko zdarzało się, by wniosek o usunięcie drzewa został negatywnie rozpatrzony.

 

Nowe przepisy obowiązują od niedawna. Na chwilę obecną należy sprawdzić, jak proponowane rozwiązania przekładają się na życie codzienne. Czy wyczekiwane przez prywatnych właścicieli przepisy zdają egzamin?

 

Za wcześnie, aby mówić o ewentualnych nowych rozwiązaniach – zaznaczył Paweł Mucha pod koniec spotkania.

 


Przypomnijmy! Prywatni właściciele nieruchomości mogą bez zezwolenia usunąć drzewa lub krzewy na swoich posesjach. Konieczny do spełnienia jest jednak warunek, że działanie to nie jest związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Podobnie rzecz ma się z wycinaniem drzew i krzewów w celu przywrócenia gruntów nieużytkowych do użytkowania rolniczego (wycinka drzew nie wymaga zezwolenia).
Opisywane regulacje nie zwolnią z obowiązku uzyskania pozwolenia wojewódzkiego konserwatora zabytków na dokonanie zmian w obrębie zieleni zabytkowej czy uzgodnienia z leśniczym warunków wycinki, a także właściwego ocechowania drewna w oparciu o przepisy ustawy o lasach.
Dlatego usunięcie może być niemożliwe lub utrudnione, jeżeli drzewo jest objęte dodatkową ochroną, czyli np.:
• jest pomnikiem przyrody,
• jest zadrzewieniem śródpolnym, przydrożnym i nadwodnym w parku krajobrazowym albo na obszarze chronionego krajobrazu,
• jest objęte ochroną konserwatora zabytków,
• w zasięgu prac związanych z usuwaniem występują chronione gatunki zwierząt, roślin albo grzybów.

Obowiązek uzyskania pozwolenia na usunięcie drzew lub krzewów dotyczy w dalszym ciągu przedsiębiorców oraz instytucje (czym innym jest prywatna działka, np. spółdzielni mieszkaniowej, a czym innym przeciętnego obywatela).

 

Opracowała: Anna Kołcon/Fot. mos.gov.pl

swiatrolnika.info 2023